Ana SayfaSeyahatBebekle dağ tatili planlıyorsanız bu önlemleri alın!

Bebekle dağ tatili planlıyorsanız bu önlemleri alın!

-

Okulların tatil olmasına kısa bir süre kala aileler tatilde gidebilecekleri yerlere karar verirken kafalarında bazı sorular oluşabilir. Dağda kar tatili yapmak isteyen okul yaşında çocuğu olan ve aynı zamanda yeni bebek sahibi olmuş aileler ise ikilime düşebilir. Bebekle dağ tatili olur mu diye düşünüyorsanız işte yanıtı.

Sağlıklı, kronik hastalığı olmayan bebek ve çocuklar, sadece birkaç aylık olsalar bile, herhangi bir problem yaşamadan rakımdaki değişiklikleri tolere edebilirler.  Bebeğinizle dağda tatil yapmak istiyorsanız 2000 metreyi geçmemeye özen göstererek (ki genellikle tesisler bu rakımın altında yer alır) sorunsuz bir tatil geçirebilirsiniz tabi bazı konulara dikkat etmek koşuluyla.

Bebekle dağ tatili planlıyorsanız bu önlemleri alın!

Bebekle dağ tatili yapacaksanız öncelikle bebeğinizi takip eden hekime danışarak bebeğinizin bu rakımı tolere edemeyecek bir sağlık sorunu olup olmadığı konusunda mutabakata varın diyen Dr. E. Mahir Gülcan, bazı uyarılarda bulundu.

  • Dağa tırmanma sürecinde, yolda bebeğinizin burnun açık olmasına dikkat edin. Yüksekliğe uyum sağlayabilmesi için mümkünse arabada ara sıra emzirin. Yukarıya doğru çıkıldıkça kulakları tıkanıp ağlayabilir. Emzirme yani yutkunma hareketi kulaklarının açılmasını sağlayacaktır.
  • Bebeğinizin ihtiyaç duyabileceği sağlık imkânlarının gideceğiniz tesiste bulunup bulunmadığını kontrol edin.
  • Bebekler çok çabuk soğuktan etkilenir. Soğuk havadan etkilenmemesi için gerekli tedbirleri alın.
  • Olası bir sağlık sorununda tesise yakın en yakın sağlık hizmetinin nerede verildiğini öğrenin. Mümkünse en yakın olanda konaklayın.
  • Dağda bebeğinizin soğuk nedeniyle sağlık sorunları yaşamaması için karda geçireceğiniz zamanı uzun tutmayın. Bebeğinizi dışarıda değil çoğunlukla iç mekânda tutun.
  • Kaygan zeminlerde bebeğiniz kucağınızda yürürken dikkat edin.
  • Donma  ve soğuk çarpmasına karşı ne yapılması gerektiğini öğrenin.
  • Açık havada dağda güneş yanığı sık olduğundan yanınızda yüksek koruyuculu bir güneşten koruyucu krem bulundurun.
  • Bebeğinizin kıyafetleri ıslanırsa hemen değiştirmeniz gerekeceğinden yanınıza bolca kıyafet almanız gerekebilir. Soğuk havada ıslak kıyafetler daha fazla üşümeye sebep olur.

Her şeye rağmen ailece yapılan bir tatil tüm aile fertlerinin bir arada iyi vakit geçireceği bir etkinlik olması sebebiyle gerek fiziksel gerekse psikolojik olarak iyi bir seçenektir.