Ana SayfaBebek BakımıBebek şampuanı seçerken bu özelliklere dikkat edin!

Bebek şampuanı seçerken bu özelliklere dikkat edin!

-

En iyi bebek şampuanı en zararsız olanıdır denilebilir. Mis gibi kokan şampuanlar sabunlar ile köpük köpük banyolar ve o köpüklerle oynak pek çok kişinin hoşuna gider. Ancak bu köpüklere dikkat etmek gerekiyor. Kullandığınız bebek şampuanları da aslında kimyasallardan oluşur. Bunların arasında zararlıları ne kadar eleyebilirsek o kadar iyi. Çocuk ve bebek şampuanı seçerken de bu zararlardan korunmak için bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor.  

Bebek şampuanı seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Bebeğinizin banyo zamanı
Bebek şampuanı seçerken bu özelliklere mutlaka dikkat edin

Bebekler, büyük çocuklara göre daha hassas bir cilde sahiptir. Bu sebeple bebek şampuanı ciltle uyumlu bir pH değerine sahip olmalıdır. Ayrıca şampuanın dermatolojik testlerden geçerek onay almış olması, gözleri yakmayan bir şampuan olması gerekir. Bebek ve çocuklara uygun bir şampuan seçerken dikkat edilmesi gereken diğer noktalar ise şöyledir.

1-Sülfatsız şampuan tercih edin

Sülfatlar, şampuanlarda köpük oluşturmak için yaygın olarak kullanılır, ancak aslında çocuğunuzun sağlıklı saç gelişimini bozabilir: Uzun vadede, bu bileşenler saçı doğal yağlarından arındırabilir ve saçın normal gelişimine zarar verebilir.

bebek şampuanı sodyum lauril eter sülfat (SLES) , sodyum lauril sülfat (SLS) içermemesi tercih edilmelidir. SLS ve amonyum lauril sülfat (ALS), tüketici ürünlerinde SLES’in yerine yaygın olarak kullanılan alternatiflerdir.

Sülfat içermeyen şampuanlar, köpük olmamasına rağmen temiz saçlar için en iyi seçenektir. Aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli sülfat içermeyen şampuanlar mevcut. Sülfat aynı zamanda saç derisinin kuruyarak pul pul dökülmesinde yani kepeğe de sebep olabilir.

2-Paraben olmasın!


Paraben ürünlerin raf ömrünü uzatmak için kullanılan kimyasallardır, ancak doğaları gereği toksiktirler. Sadece cildinize zarar vermekle kalmaz aynı zamanda hormonlarınızı da etkiler ve saç dökülmesine neden olan hormonal bir dengesizliğe neden olabilirler.

Küçük çocuğunuz için Paraben içermeyen şampuanlar kullanın ve saçlarının sağlıklı kalmasını sağlayın! Bu kimyasallar ayrıca sabunlarda, losyonlarda da bulunabilir. Bu yüzden bebeğiniz için kullandığınız bebek bakım ürünlerinin paraben içermediğinden emin olun!

3- Boyalı, yoğun kokulu şampuan ve sabunlar alerji yapabilir

Bebeğiniz egzamaya yatkınsa veya çok hassas bir cilde sahipse, koku eklenmiş ürünlerden kaçınmanız gerekir. Bu esanslar aynı zamanda çocuğunuzda alerjiye de neden olabilir. Çocuğunuz banyodan çıkınca sık sık hapşırıyorsa, yüzünde veya gözlerinde kızarma kaşınma oluyorsa bu banyoda kullandığınız ürünlerden bazılarına alerjisi olduğunun işareti olabilir.

4-pH değeri uygun olmalı

Çocukların hassas cildine uygun pH’ta üretilen çocuk şampuanları, cildi kurutmadan temizler. Şampuan, sabun ya da deterjan nedeniyle bebek ve çocukların cildinde oluşan kuruma cildin tahrişine neden olabilir ve bu durum alerjiye, kaşınma sonucu enfeksiyona varan rahatsızlık yaratabilir. Genellikle şampuan pH değeri 5.5’tir.

Ayrıca bu durum bebeklerde huzursuzluk sebebi de olabilir. Bebeğinizin cildi pul pul olup kuruyorsa bu konulara özellikle dikkat etmenizi öneririz. Sabun, şampuan markanızı değiştirerek de deneyebilirsiniz. başka bir çocuğa iyi gelen bir şampuan sizin bebeğinize iyi gelmeyebilir.

5-Alkolsüz tercih edilebilir

Alkol saç bakım ürünlerinde yaygın olarak bulunan bir bileşendir. Bununla birlikte, yüksek miktarda alkol saçın kurumasına ve kırılgan olmasına neden olabilir.