Bebek kıyafeti seçerken bunlara dikkat edin!

Pembeler, maviler, sarılar derken insan bebek kıyafetlerinin içinde kayboluyor. Küçücük yeni doğan kıyafetleri bile o kadar güzel ve şık üretiliyor ki çocuğu büyümüş olan anneler bile mağazalara girip bebek kıyafetlerine bakmaktan kendilerini alı koyamıyorlar.

Bebeğin cinsiyeti belirlendiğinde anne adayları alışverişe bebek kıyafetlerinden başlıyorlar. Organiği, pamuklusu, polyesteri, boyalısı, beyazı derken insanın kafası karışıveriyor. Bebek kıyafeti seçerken dikkat etmeniz gerekenleri biliyor musunuz?

Bebek kıyafeti seçerken bunlara dikkat edin!
Bebek kıyafeti seçerken bunlara dikkat edin!

Bebek kıyafeti seçerken bunlara dikkat edin!

Yenidoğan bebeğiniz ilk günler çok hareketli olmasa da sonrasında kıpır kıpır olacak. Öncelikle bunu göz önünü alarak kolay giydirilebilen kıyafetler tercih edin. İşiniz ne kadar kolaylaşır ise siz ve bebeğiniz o kadar az stres yaşarsınız. Bebek bakmak bilmeyen ebeveynlere bile zamanla pratik olmayı öğretir. Çünkü zaman önemlidir.

Bebekler sanıldığından kuvvetlidir bu sebeple kıyafetlerinde ellerine geçen düğme vb cisimleri koparabilirler. İlk aldığınız hastane çıkışı kıyafetleri genellikle tulum ya da alt ve üst, eldiven, başlık, patik, salya önlüğü içeren bir set olur. Eldivenler bebeğin ince ve keskin olan tırnakları ile kendine zarar vermesini önler. Ama banyodan sonra ya da sizin gözetiminizdeyken eldivenleri takmayıp ellerinin hava almasını da ihmal etmeyin. İlk bir iki haftadan sonra eldivene de lüzum yoktur. Açık bırakın ki bebek ellerini keşfedebilsin. Gece yatarken eldiven takabilirsiniz. Aynı kural çorap ya da patikler için de geçerli. Bebeler yürümeye başlayana kadar onlara ayakkabı giydirmeyin.

Bebek kıyafeti kumaşı önemli

Bebek kıyafetinin etiketini kontrol edin ve % 100 pamuk (İngilizce Cotton) yazanları tercih edin. Bu hem bebeğiniz terlediğinde terini emer, hem cildine yumuşak bir his verir. Ayrıca bazen bebeklerin kendi terlerine alerjileri olabilir. Terden kaynaklanan kızarıklık ve kaşıntılar görülebilir. Pamuklu kumaş bu sorunu da önlemede yardımcı olur. Ayrıca pamuklu kıyafetler makinede yıkanabilir ve sizi ütü yaparken zorlamaz.  Çünkü bebek kıyafetlerini sık sık yıkayacaksınız.

Polar gibi kumaşlar polyester ağırlıklıdır. Sıcak tutar ama hem bebeği rahatsız edebilir hem de terletebilir. Polar vb kumaşları giydirmeniz gerekiyor ise tene tam temas edecek şekilde değil içine pamuklu bir kıyafet üzerine polar kullanılabilir. Çok mecbur değilseniz polar kullanmamaya çalışın.

Çok renkli kıyafetler alırken dikkatli olun. Kumaşlardaki renkler neticede boyama ile elde edilmektedir. Ancak sorun sadece renkli kıyafetlerde değil beyaz kıyafetler de beyazlatma işleminden geçer. Bu yüzden aldığınız kıyafetleri bebeğinize giydirmeden önce yıkamayı unutmayın. Üretim, paketlenme süreçlerinde o kıyafetlerin elden ele dolaştığını hatırlamakta fayda var.

Bebeğe üzerinde baskı resim, fügür olan ya da sert işleme bulunan kıyafetler alırken de dikkat edin. Baskılar terlemeye, işlemeler de iplik yoğunluğu ile sertleştiği için batmaya sebep olabilir. Eğer çok beğenip aldıysanız bebeğin tenine direk temas ettirmemeye çalışın. İçine ince pamuklu bir atlet vb giydirebilirsiniz. Bebek kıyafetlerinde sıklıkla pamuklu ve organik pamuklu kumaşlar kullanılır.

Organik pamuk ve normal pamuk farklı mıdır?

Organik pamuk kullanımı oldukça yenidir. Özellikleri normal pamukla farklı değildir ancak, normal pamuktan farkı  pamuğun yetiştirilme yöntemidir. Pamuk organik-tarım prensiplerine göre düşük çevresel etkiye sahiptir. Tüm ekim aşamalarında, sadece doğal ürünlere yer verilip, sentetik kimyasal ürünler kullanılmaz. Pamuğun ince, serin ve yazlık kumaş üretimi için idealdir. Her mevsime uygun, daha kalın kumaşların üretimi için de kullanılır. Yüksek higroskopik olması, cildi tahriş etmemesi ve alerjik olmaması nedeniyle sık kullanılır. Pamuklu kumaşlar kolaylıkla yıkanabilir ve yüksek ısıda ütülenebilir.

Bebeğiniz için doğru ölçüyü bulmak

Bebeğiniz sizin özenerek aldığınız pek çok kıyafeti giyemeden hızla büyüyebilir. Bu sebeple her gün en az 2 defa kıyafet değiştirebileceğinizi düşünerek alış veriş yapmakta fayda var. Bu kıyafetleri bebeğinizin kilosuna göre seçeceksiniz. Kıyafetlerin üzerinde ay, yaş ve kilo etiketleri görebilirsiniz.

Bebeğe pembe veya mavi fark eder mi?

Kızlara pembe, erkeklere mavi almak toplumsal bir alışkanlıktır. Siz ister pembe, ister mavi isterseniz yeşil, sarı, beyaz giydirebilirsiniz. Bu bebeği etkileyecek bir durum değil sadece kız bebeğinize mavi giydirdiğinizde sokakta gezerken erkek bebekmiş gibi davranabilir insanlar. Eğer bebeğiniz erkek ise her şeyi mavi almak zorunda da değilsiniz. Bebek ve zevk sizin.

Hangi mevsimde nasıl giydirmeli?

Yaz aylarında dışarı çıkarken bebeğinizi de kendiniz gibi tek kat giydirebilirsiniz. Kış aylarında ise sizden bir kat fazla giydirin. Evin içinde eğer eviniz kaloriferli ve iyi ısınıyor ise sizin kadar ama ev sobalı veya iyi ısınmıyor ise yine sizden bir kat fazla giydirebilirsiniz.

Sizin çorap giymediğiniz sıcak aylarda bebeğinize de giydirmeyebilirsiniz. Çorapların bileklerini sıkmadığından da emin olun. Sıkan çoraplar bilekte iz yapar. Sıkı çorap giydirmeyin.

Bebeğinizin el ve ayakları ateşi çıktığında bile soğuk olabilir bu normaldir. Çok sıcağa alıştırmayın.

Soğuk aylarda body ( alttan çıt çıtlı atlet) denilen içlikleri giydirin ki hareketli bebeklerin üst kıyafetleri sıyrılıp açıldığında bel ve sırtlarını korusun.

Fazla kalın uyku tulumu kullanmayın. Bebeğiniz sabah çok terli kalkıyor ise biraz daha ince bir tulum kullanın.

 

 

 

 

Ailelerin ve uzmanların tercih ettiği güvenilir yayın.