Ana SayfaBebek BakımıBebeğinizin banyo zamanı

Bebeğinizin banyo zamanı

-

Doğumdan sonra size verilecek ilk bilgilerden biri bebeğinizi nasıl yıkayacağınız hakkında olacaktır. Uzman hekimler bebeklerin her gün banyo yapmasını ancak bu banyonun gün aşırı bebek şampuanı kullanılarak yaptırılmasını öneriyorlar. Öncelikle bebeğinizi besledikten hemen sonra banyoya sokmayın. Bebeğiniz ne çok aç ne de yeni beslenmiş olmamalıdır. Bu durum bebeğin banyoda huzursuzlanmasına yol açabilir. Bebeğinizin göbek bağı bir hafta içinde düşecektir bu sürede bebeği silerek temizleyebilir veya göbek bölgesini ıslatmadan yıkayabilirsiniz. Bu konuda, hastane çıkışında hemşireniz sizi bilgilendirecektir.

Bebeğe nasıl banyo yaptırılır?

Bebeğinizi yıkarken rahat ve iyi tutabilmeniz için küçük bir banyo küveti edinmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Bebeğinizin banyo yapacağı ortamın soğuk olmamasına özen gösterin. Oda ısısı 25 derece veya biraz üzeri olursa sizde bebeğinizi üşütme endişesi yaşamazsınız.

Bu küvete az miktarda su koyduktan sonra banyo keyfiniz başlayabilir. İdeal su sıcaklığı 37,5 derecedir. Bebeğinizi musluk altında yıkamayınız zira su sıcaklığı ani değişiklik gösterebilir. Bebeği eğer elinizle tutmakta zorlanacağınızı düşünüyorsanız bebek küvetlerinin içine yerleştirilebilen ve bebeğin hafif dik pozisyonda içine yatırılabildiği aparatlar satılmaktadır.

Bir kolunuzla bebeğinizin sırtını, başını ve boynunu destekleyerek bebeğinizi küvete yavaşça yerleştirin ve bir elinizle bebeğinizi desteklemeye devam edin. Bebeğinizin ilk önce başını sonra vücudunu yıkayın.

Bebeğinizin banyosu bittiğinde kollarının altından göğüs kısmını iki elinizle kavrayın ve sırt tarafında kalan parmaklarınızla baş ve boynunu desteklemeye devam edin. Banyodan çıkarın ve hemen bir havluya sarın. Bebeğinizi iyice kuruladıktan sonra diğer bakım işlemlerine başlayabilirsiniz.

Her akşam uykudan yaklaşık 1 saat önce banyo yaptırırsanız bebeğiniz daha rahat uyuyacaktır.

Dikkat: En sık yapılan hatalardan biri çok su doldurulmuş küvetlerde bebeği koluna yüzükoyun yatıran anne, bebeğin alt kısmını yıkarken baş kısmını diğer taraftan suya batırabilmektedir. Ve bunu fark etmeyebilir. Bu duruma dikkat edilmeli, bebeğin küvetine 2-3 parmaktan fazla su doldurulmamalı eğer bebek biraz büyük (8-9 ay gibi) ve su ile oynasın isteniyorsa muhakkak ebeveyn kontrolünde olmalıdır. Asla yalnız bırakılmamalı, yanında olunsa dahi başka bir işle ilgilenilmeyip bebek göz kontrolünde tutulmalıdır.

İlginizi çekebilir: Bebeğiniz banyo yaparken ağlıyorsa sebebi bu olabilir!