Ana SayfaBebek BakımıBebeğiniz olduğunda hayatınıza girecek 10 alışkanlık

Bebeğiniz olduğunda hayatınıza girecek 10 alışkanlık

-

Bebeğiniz olduğunda hayatınız eskisinden çok daha farklı olacaktır. Bebek sahibi olmadan önce pek çok kişi “Ben anne veya baba olduğumda böyle yapmayacağım, çevremde gördüğüm sorunları ben yaşamayacağım” gibi düşünse de işler genellikle çok da beklendiği gibi gitmez. Olayları biraz akışına bırakmak, sakin kalmak kimi zaman da uzmanlardan ya da tecrübeli kişilerden destek almak gerekebilir.

Bebeğiniz olduğunda belki şu an yapmadığınız farklı alışkanlıklar edinebilirsiniz meselâ, dışarı çıkarken daima bir yedek kıyafet ya da yeden çocuk bezi almak gibi. Biz de sonradan edineceğiniz bazı davranışları listeledik.

Bebeğiniz olduğunda edineceğiniz 10 yeni alışkanlık

Fırsat bulunca dinlenmek

Bebekler doğduklarında güneş doğuşu, batışı yani gece ve gündüz kavramını bilmezler.  Onlar, doğduktan sonra karnınızdaki biyolojik saatlerine göre yaşamaya devam ederler. Yaklaşık ilk aylarının sonlarına doğru gündüz ve gece kavramı oturmaya başlar. Bu yüzden o size uyum sağlamaya çalışırken sizin de ona uyumlu hareket etmeniz gerekebilir. Ayrıca gece beslenmeleri gerektiğinden bu yeni düzen sizi bir süre sarsabilir. Kendinize zaman ayırmayı ihmal etmeyin.

Beslenme şeklinizi düzenlemek

Emziren anneler genellikle sütlerinin artması için daha fazla yeme eğilimindedir. Oysa normal, dengeli bir beslenme yanı sıra bol su içmek sütünüzü arttıran beslenme şeklidir. Bu dönemde diyet yapmak yerine sağlıklı dengeli ve çeşitli beslenmek genellikle yeterli olur. Ekstra tatlı yemenizin süt artışına bir etkisi olmadığı gibi size kilo olarak dönebilir. En uygun beslenme şeklini varsa kronik hastalıklarınız vb. koşulları da göz önüne alarak hekiminiz önerecektir. Genel olarak süt arttırdığı düşünülen gıdalar şöyledir;

Su

Yulaf

Yeşil yapraklı sebzeler

Baklagiller (Nohut, barbunya vb.)

Tahin

Kuru meyveler

Rezene gibi çaylar (az miktarda, bu konuda hekiminize danışın zira bazı bitkiler hamileler için uygun değildir.)

Malt içecekler

Oyuncakları sık sık yıkamak

Bebeğinizin oyuncakları, çok fazla mikrop barındırır. Bu nedenle oyuncakların düzenli olarak ılık sabunlu suyla yıkanması tavsiye edilir. Özellikle bebeğinizin soğuk algınlığı/ateşi olduktan sonra oynadığı oyuncakları mutlaka yıkayın. Dışarı çıkarken kendi oyuncaklarınızı yanınıza almayı unutmayın.  Kapı kolları da aynı şekilde gün içinde defalarca tutarız ve sonra bebeğimizle ilgileniriz. Bu yüzden evi temizlerken onları da sildiğinizden emin olun.

Elektrik kablolarını prizleri kontrol etmek

Bebeklerin emekledikleri zaman göz hizalarında olan priz ve kabloları emniyete almanız gerekir. Bir bebek eline geçirdiği kabloyu ısırmaya çalışabilir veya prize parmağını sokmaya çalışabilir. Kabloları bir kablo toplayıcıya, prizleri de kapak ile emniyete alabilirsiniz.

Alt değiştirme örtüsünü düzenli olarak temizlemek

Alt değiştirme minderi günde birkaç kez kullanılır. Alışveriş merkezlerinde bulunan alt değiştirme masaları her gün temizlenemeyebileceğinden, alt değiştirme örtünüzü gittiğiniz her yere yanınızda götürmenizde fayda var.

Oyun matını sık sık yıkamak

Oyuncaklar gibi, oyun matı da sıklıkla kullanılır ve bebek üzerinde çok fazla zaman harcar. Bu nedenle oyun alanını temiz tutmak bebeğinizi sağlıklı tutar. Özellikle bir hastalık geçirdikten sonra oyun alanını temizlemeniz gerekebilir.  

Keskin nesneleri ulaşılmayacak bir yerde tutmak

Tüm dolapları her zaman kilitli tutamazsınız. Bu nedenle, kazaları önlemek için çatal ve bıçak gibi keskin nesneleri erişemeyeceğiniz bir yerde tutun.

Makinede yıkanabilir, kullanışlı ürünler almak

Bebek ürünleri alırken mümkün olduğunca makinede yıkanabilir ürünler satın alın. Çokça zaman ve enerji tasarrufu sağlar. Mümkün olduğunda işinizi kolaylaştıracak ürünler tercih edin.

Cep telefonunuz ile daha az ilgilenmek

Cep telefonları her ne kadar hayatımızın ayrılmaz parçası olduysa da aynı zamanda onunla ilgilenirken kaybettiğimiz zaman ve dikkat de önemli.  Telefonları ev kazalarına sebebiyet vermeyecek şekilde minimumda kullanmak gerekebilir. Ayrıca bebeğinizi de ona doğru sürekli bir kamera tutarak rahatsız etmek isteyip istemediğinizi düşünmenizde fayda var.   

Hayatınızı çocuk dostu düzenlemek

Çocuk sahibi olmak hayat şekli değişikliği demektir. Eski hayatınızda siz ve eşiniz plan yaparken artık bu planlar bebeğinizin uyku saati, yemek saati, sağlığı gibi konulara bağlı olacaktır. Akşam oturmasına arkadaşlarınıza gittiğinizde eğer bebeğiniz yabancı ortamda uyuyamıyorsa gittiğiniz yerde huzurunuz kaçabilir.

Muhtemelen uyuyamayan bebeğiniz bir süre sonra huysuzlanacak ve tüm geceyi daha zor geçireceksiniz. Bir günlük uyku düzeni bozukluğunun ileriki günleri de etkileyebileceğini unutmayın. Eğer hâlâ misafirliğe gitmekte ısrarlıysanız bu sorunları da göze almanız gerekebilir. Aynı şey yemek saati için de geçerlidir.

Başkalarının çocukları bu sorunları yaşamayabilir. Her çocuk farklıdır. Bu nedenle siz hayatınızı kendi çocuğunuza ve kendinize göre planlayın.