Ana SayfaÇocukÇocuk SağlığıBebeğiniz aşı olurken acısını hafifletmenin yolları

Bebeğiniz aşı olurken acısını hafifletmenin yolları

-

Çocuk ağrı uzmanları, iğnelerle ilişkili ağrının azaltılmasının daha iyi bir sağlık bakımı ve aşı yaptırma konusunda teşvik edici olduğunu söylüyor. Özellikle toplumumuzda çocukların yetişkinler tarafından iğne olmakla korkutulmaları, aşı olma veya kan alımı esnasında daha fazla huzursuz olmalarına sebep olabilmekte. Çocukların acılarını ve ebeveynlerin çekincelerini ortadan kaldırmak için ise bazı önlemler almak gerekebilir. Bebeğiniz aşı olurken acısını hafifletmenin yolları ise şöyle…

12 aylıktan küçük bebeklere aşı veya kan alma işlemi yapılırken bebeklerin emzirilmesi öneriliyor. Bazı araştırmalar emzirmenin, topikal anestezik (uyuşturan lokal kremler) kullanımından daha etkili olduğunu göstermiştir. Anne sütü almayan bebeklere ise emzik öneriliyor. Anne ve bebeğin ten temasında olması, annenin bebeği ile konuşması ona sarılması bebekte olumlu etki yaratıyor.

Bebeği anne kucağında tutmak

Bebekleri hasta yatağına yatırılıp zorla tutmak yerine ebeveynin kucağında olması sağlanıyor. Aynı konum daha büyük çocuklar için de uygulanıyor. Çünkü çocuklar ebeveynin kucağında hem kendilerini daha rahat ve güvende hissediyorlar hem de ten teması, sarılma etkisi sayesinde vücutlarının salgıladığı hormonlar onların pozitif hissetmelerini sağlıyor.

İğne yapılacak bebeğin veya çocuğun herhangi bir başka şey ile dikkatini dağıtmak da acıyı azaltmak için uygulanan bir diğer yöntem. Çocuğun yaşına uygun olarak bir oyuncak vermek ya da başka bir noktaya dikkatini çekmek işlemin çocuk tarafından fark edilmeden yapılıp bitmesini sağlayabiliyor.

Topikal anestezi bebeklerde güvenli bir şekilde uygulanabilmektedir. Aşı veya kan alımından en az 30 dakika önce uygulanabilir. ABD’de bazı hastanelerde her çocuk hastanın ebeveynine bu yöntem teklif edilmekte. Kullanıp kullanmamak ebeveyne kalmış.

Kids Haber
Güncel gelişmeleri bizimle takip edin. Kids haber kidsgourmet editörleri tarafından hazırlanan özel haber ve bültenlerdir. İletişim veya görüş için kurumsal@kidsgourmet.com.tr adresine mail atabilirsiniz.