Bebeğim büyürken yürüteç kullanmalı mıyım?

Bebeğim büyürken yürüteç kullanmalı mıyım?

Bebek doğduktan ve ek gıdalara başladıktan sonra anne ve babalar genellikle çocukların konuşma ve yürüme zamanına odaklanır. Bebekler genellikle 9 -10 ay civarında “sıralamaya” (bir yere tutunarak birkaç adım atmak) 12 aylık olduklarında ilk adımlarını atmaya başlarlar. Bu durum halk arasında genellikle “yaşını karşıladı” söylemi ile dile getirilir. Ancak bu aylar her çocuk için aynı değildir. Çocuğun gelişimi, sağlığı, genetik yapısı da bu konuda rol oynar. Bebekleri büyürken aileler, çocuğa hareket alanı yaratmak ve bazen de yürümeyi kolaylaştıracağı düşüncesi ile yürüteç alırlar.

Bebeğim büyürken yürüteç kullanmalı mıyım?

Eğer evde gerekli önlemler alınmış ise bebeğin yürütece koyulması bir sorun teşkil etmez ancak aileler yürütecin çocuğun yürümesine bir katkı sağlamayacağını bilmelidir. Yürüteç yürümeyi hızlandırmayacağı gibi geciktirmez de ancak kazalara yol açabileceğinden kullanımı önerilmez. Henüz çevresinde bulunan kendisine zarar verebilecek durumları kavrayamayan bebekler yürüteç ile hareket kabiliyeti kazandıklarında istemeden ev kazalarına yol açabilirler. Bu sebeple eğer yürüteç kullanmayı düşünüyorsanız bir gözünüz her zaman çocuğun üzerinde olmalıdır.

Bebeklerin yaşayabileceği kazalar

Yürütecin hızı ve kolaylığını kavrayan bebekler, kazandıkları bu hareket kabiliyeti ile dikkatlerini çeken, emeklerken ulaşamadıkları her noktaya uzanmaya çalışabilirler. Bunun haricinde evde yaşayan bir ev hayvanı var ise onun peşine takılarak gittiği her yere gitmeye kalkabilir bunu bir yakalamaca oyununa çevirebilirler. Dolayısıyla bu yakalamaca oyununun sonu kötü sonuçlanabilir.

Yürütecin neden olduğu en kötü yaralanma merdivenden yuvarlanma ile oluşmaktadır. Normalde ulaşamayacağı yerlere ulaşıp yememesi gereken gıdaları yiyerek zehirlenmesi veya sofra örtüsü gibi eşyaları çekerek üzerinde bulunabilecek çaydanlık, sıcak su gibi materyalleri üzerine devirmesi ile oluşabilecek yanık durumu olası kazalardandır.

Ayrıca yürüteç ile bahçede dolaşan çocuk havuz vb içi su dolu bir yere düşebilir. Yürüteç ile çok hızlı hareket edebildiğinden genellikle aileler olası kazaları görseler de engellemek için geç kalabilmektedirler. Bu sebeplerden ötürü çocuklara yürüteç önerilmemektedir.

Erkek bebekler için özel bir uygulama yoktur

Bazı ebeveynler yürütece oturtulan erkek bebekler için ekstra endişelenmektedir. Çünkü yürütecin içinde oturulan bölümün erkek bebeğin üreme organına zarar verebileceği kanısı hakimdir. Bu konuda endişeye gerek yoktur. Sağlıklı bir bebekte yürüteç kullanımı bebeğin yumurtalıklarına zarar vermez. Ancak bebeğin bu bölgesinde bilinen bir rahatsızlık veya geçirilmiş bir operasyon var ise muhakkak bebeği takip eden ilgili hekime danışılmalıdır.

Henüz yere basamayan bir bebeği yürütece koyarak yürümesi sağlamaya çalışılmamalıdır. Çocuk önce yere basar duruma gelmeli ondan sonra yürütece oturtulmalıdır. Yürütecin yürümeye veya yürümemeye bilinen bir etkisi yoktur.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Çocuk Gastroenteroloji Hepatoloji ve Beslenme Uzmanı olan Doç. Dr. Enver Mahir Gülcan, özel bir hastanede görev yapmaktadır. Hekim yazarımızı sosyal medya hesaplarından da takip edebilirsiniz.