Bal kabağı ve hurmalı tatlı 1 yaş ve sonrası

Bal kabağı ve hurmalı tatlı 1 yaş ve sonrası

Bal kabağı ve hurmalı tatlı rafine şeker yerine malzemesinin doğal şekerinden tadını alır. Bu şekerin gıdanın içinde oluşu işlem görmemiş, fazladan eklenmemiş olmasından dolayı daha sağlıklıdır. Unutmamak gerekir ki şeker kaynağı ne olursa olsun şekerdir. Fazlası kilo sorunlarına, sağlık sorunlarına yol açabilir. Çocuklar, kış aylarının sevilen ve sağlıklı gıdası bal kabağı ile yapılan bu kolay tatlıyı çok sevecekler.

Bal kabağı ve hurmalı tatlı

Malzemeler

1 kâse bal kabağı püresi ( Yaklaşık 1,5 su bardağı )
6 adet çekirdeği çıkarılmış hurma
1 tutam tarçın
1 tutam taze zencefil rendesi
1 tatlı kaşığı tereyağı
3 – 4 ceviz içi

Hazırlanışı

Bal kabağı ve çekirdeği çıkarılmış hurma buharda veya çok az su ile yumuşayana kadar pişirilir. Ceviz dövülerek veya avuç içinde sıkıştırılarak küçük parçalara bölünür. Yumuşamış olan malzeme diğer malzemelerle karıştırılarak çatal yardımıyla ezilir. Tüm malzeme iyice karışıp macun kıvamını aldığında dodurma kaşığı veya tatlı kaşığı ile yuvarlak şekilde alınarak fırın kâğıdı serilmiş bir tepsiye yerleştirilir. Buzluğa koyulur. Yeterince soğuduğunda donmasına izin vermeden buzluktan çıkarılır.

Not: Okul çağındaki çocuklara bu atıştırmalığı Hindistan cevizi rendesi veya dövülmüş Antep fıstığına bulayarak da sunabilirsiniz.

Doç. Dr. Enver Mahir Gülcan’ın notu:

Tarifin ismine bal kabağı ve hurmalı tatlı denilmişse de içindeki malzemeler son derece sağlıklı ve besleyici. Mesela ceviz çocuk sağlığı için çok önemli olan Omega-3 yağ asitleri içerir. Omega 3 yağ asitleri vücutta sentezlenmedikleri için mutlaka besinlerle dışarıdan alınmalıdır. Hurmaya gelince A, C, E vitaminleri içerir. Ayrıca magnezyum, potasyum,sodyum, demir içermektedir. kalorisi yüksek bir gıdadır. Bol lif içeren hurma ve bal kabağı bağırsakların çalışmasına yardımcı etkileri vardır. Bu sebeple kabızlık çeken çocuklarda, kabızlığı önleyicidir. Kış aylarında özellikle spor yapan yahut aktif olarak sokak oyunları oynayan çocukların ihtiyaç duyacağı enerjiyi karşılamak için iyi bir seçenek. Ancak kilo problemi olan çocukların az yemesinde fayda var zira hurma oldukça kalorili bir gıdadır ki içine ceviz de girince kalori oranı biraz daha yükselir.

Ailelerin ve uzmanların tercih ettiği güvenilir yayın.