Bağışıklık sisteminizi nar ile güçlendirin

Yerken bizleri biraz uğraştıran nar meyvesi, gücün ve bereketin simgesi olarak biliyor. Aslında nar beslenme üzerinde de inanılmaz bir güce sahip. Öncelikle kabuğuyla başlamak gerekirse, aslında nar suyundan daha zengin bileşenlere sahip. Kuvvetli antioksidan etki gösteren nar kabuğu özellikle kanser gelişimini etkilemektedir. Meme, prostat, yemek borusu, bağırsak ve cilt kanserine karşı koruyucu etki göstermektedir.

Kurutulan nar kabuklarından yapılan çay ile bu bileşikleri alabilmek mümkün. Ayrıca bu bileşikler kalp damar sistemimizi canlı tutarak, oluşabilecek bir damar yapı bozukluğuna karşı bizi korumaktadır. Fazla nar kabuğu özütü tansiyon düşürücü etki gösterdiğinden, tüketilen miktara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Nar suyu tümör oluşumunu engelleyebilir

Nar suyu ise antioksidan etki göstererek, geri dönüşü olmayan hastalıklara karşı koruyucu etki göstermektedir. Son zamanlarda hayvanlar üzerinde nar suyu ile ilgili çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Özellikle eklem üzerine yapılan bu çalışmalarda, nar suyu tüketimiyle eklem hastalıklarına yakalanma riskinin oldukça az olduğu tespit edilmiştir.

Nar suyu  tümör oluşumunu engellemektedir. Özellikle nar suyu tüketmek, prostat kanserine yakalanmış bireylerde %85 gelişimini önlediği bildirilmiştir. Fermente edilen nar suyununda elajik asit oranın daha çok arttığı bulunmuştur. Özellikle tip 2 diyabet hastalarında beta hücrelerini arttıran nar suyunun kan şekeri kontrolü sağladığına dair çalışmalar mevcuttur.

Bağışıklık sisteminizi narla güçlendirin

Nar suyu özütü, narın sıkılarak elde edilen meyve suyunun ısı uygulanmadan kurutulması ile elde edilmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirerek, doğal bir antioksidan kaynağıdır. C vitaminden oldukça zengin olan nar, üst solunum yolu hastalıklarından da oldukça koruyucudur. Ayrıca kötü kolesterolü düşürücü etkisi olduğu da bilinmektedir.

Nar çekirdeği özütü, nar suyu elde edildikten sonra kalan beyaz sert tohumların içerisindeki sabit yağ ve sterol içeriğinin özel koruyucu teknikler ile alınmasıyla elde edilir. Nar çekirdeği özütü yağda çözünen bileşikler bakımından zengindir. Damar sağlığını koruduğundan, damarda oluşabilecek tıkanıkları engellemektedir. Tansiyon düşürücü etki yapabileceğinden, kullanılan miktarın aşırı olmaması önemlidir.

Tansiyon savaşçısı

Narın yüksek lif içeriğinden dolayı, yüksek tansiyonu düşürücü etkisi bulunmaktadır. Aynı zamanda bu lif, barsak sistemini çalışmasına da etki etmektedir. Böylece kabızlığı ortadan kaldırmaktadır. 1 orta boy nar ile yaklaşık olarak günlük C vitamini ihtiyacınızın ve lif(posa) ihtiyacınızın yaklaşık %50’sini karşılayabilirsiniz.

Günlük 1orta boy nar tüketimi hem çekirdeği, hem de kabuğunu da içerdiği için tüm gereksinmeler için yeterli olacaktır. Nar suyu olarak tüketmek isteyenler 1 su bardağı kadar tüketmelidirler. 1 su bardağı suya 4 gr nar kabuğuyla yapılan bir nar çayı da günlük tüketim için yeterli olacaktır.

Not: Her gün düzenli olarak sadece Nar suyu içmek veya yemek yerine değişik meyveler ve sebzelere de beslenmede yer vermek gerekir. Beslenmede çeşitlilik önemlidir.