Az uyku ve ekonomik sorunlar kalbi vuruyor

Az uyku ve ekonomik sorunlar kalbi vuruyor
Az uyku ve ekonomik sorunlar kalbi vuruyor

Kroner kalp hastalıkları riski az uyku ve ekonomik sıkıntılar ile ilişkililendirildi. Avrupa Kardiyoloji Derneği’nin (ESC) dergisi olan Cardiovascular Research‘de yayınlanan yeni bir çalışmada, ekonomik durumu iyi olmayan yoksul insanlar, daha az uyuduklarından koroner kalp hastalığına yakalanma riskleri daha fazladır denildi.

Sosyoekonomik durumu düşük insanların çeşitli nedenlerle daha az uyudukları ve buna bağlı nedenlerle kroner kalp hastalığı yaşama risklerinin arttığı öne sürülen araştırmada, sosyoekonomik durumu kötü olan kişilerin vardiyalı çalışmak, gürültülü ortamlarda yaşamak ve daha fazla duygusal ve maddi strese maruz kalmak ile ilişkili az uyku uyuyuyabildikleri belirtiliyor.

İsviçreli bilim insanları, gürültüyü azaltmak ve insanların uyumasına yardımcı olmak için tüm yeni evlerdeki pencerelerin çift cam olması, gürültü kirliliğinin azaltılması, hava alanları veya otoyolların yakınında yeni evler inşa edilmemesi gerektiğini belirtiyorlar.

Az uyku ve ekonomik sorunlar kadınları kalbinden vuruyor

Çalışmada dört Avrupa ülkesinden toplam 111.205 katılımcıdan oluşan sekiz kohorttan veri toplayan bilim insanları, ortalama uyku süresini 6 ila 8,5 saat, kısa uyku 6 saatten az ve uzun uykuyu 8,5 saatten fazla olarak kategorize etti. Araştırma sonucuna göre düşük gelirli erkeklerde yüzde 48 oranında kalp hastalığı riski bulunurken bu rakam kadınlar için yüzde 53 olarak bildirildi.

Araştırmada uyku süresi haricinde hipertansiyon, hiperlipidemi, yaşamla ilgili faktörler, çalışma saatleri, psikososyal maruziyetler ve çevresel diğer faktörlerin incelenmediğini belirten araştırmacılar. Diğer olası sebeplerin de bu sonuçlarda katkısı olabilir. Bu nedenle daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır açıklamasında bulundular.

Az uyku sadece kalp değil, genel sağlığı da olumsuz etkileyebiliyor. Genel sağlığa olan zararları arasında kilo alımı, obezite ve buna bağlı pek çok başka sorun yer alıyor.

Gazeteci