Avokado püresi 6 ay ve sonrası bebekler için

Avokado püresi 6 ay ve sonrası bebekler için

Avokado püresi malzemeleri

  • ¼  olgun avokado
  • ½  olgun (yerli muz)
  • 3-4 çorba kaşığı kadar anne sütü veya formül mama (yerine yoğurt da kullanılabilir)

Hazırlanışı

Avokado ve muz soyulup ezildikten sonra içerisine anne sütü veya sulandırılmış (hazırlanmış) formül mama ilave edilir.

Doç. Dr. Enver Mahir Gülcan’ın notu:

Avokado püresi bebeğiniz için hem lezzetli hem de besleyicidir. Ülkemizde bu kadar meyve varken bu tropikal meyveyle ne işimiz olur demeyin! Avokado zengin vitamin ve mineral içeriği ile çok değerli bir meyvedir. Kan basıncını dengeleyen potasyumdan oldukça zengin olan avokado, A, B1, B2, B3, B6, C, E, K vitaminleri, fosfor, magnezyum, demir, potasyum, kalsiyum ve çinko gibi mineraller bulunmaktadır. Özellikle C, B, E, K vitaminlerini diğer meyvelere göre yüksek oranda içerir.  Lif içeriğinin yüksek olması nedeniyle kabızlık problemi olan çocuklar için faydalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirici özelliğinin yanında zengin demir içeriği nedeni ile demir eksikliği tedavisine de yardımcı olma özelliği ile kırmızı ete de bir alternatif olabilmesi açısından eşsizdir.

Dikkat: Anne sütünü veya formül mamayı pişirmeyiniz ve gıdaya karıştırdıktan sonra tek öğünde kullanınız, artan kısmı buzdolabında veya dışarıda bekletip tekrar yedirmeyiniz.

Ayşe Nil Dinler, mutfak şefi, eğitmeni ve yemek yazarıdır. Milliyet Lezzet ekinde  uzun süre yazan Ayşe Dinler, hâlen Kids Gourmet yemek yazarı ve editörüdür.  Ayşe Nil Dinler, TV programlarına yemek konusunda danışmanlık yapmakta ve kimi zaman da programlara konuk olarak katılarak yöresel ve dünya mutfaklarından örnekler sunmaktadır. Ayrıca İngilizce olarak da yayınlanan  "Citrus Recipes" (Narenciyeli Yemekler) kitabı bulunmaktadır.