Atopik dermatit çocuklarda uykusuzluğa sebep oluyor

Atopik dermatit (Egzama) bebeklik döneminde sık görülüyor

Geçtiğimiz Mart 2019 tarihinde JAMA Pediatri’de yayınlanan bir araştırmaya göre, atopik dermatit çocuklarda uykusuzluğa sebep oluyor. 13.988 çocuğun yer aldığı uzun süreli kohort çalışması sonucunda araştırmacılar atopik dermatit çocukların uyku kalitesini arttırmaya yardımcı olunması gerektiğini vurguladılar. Özellikle gece alevlenen atopik dermatit’in çocukları rahatsız ettiği biliniyordu. 

Atopik dermatitin çocukluk çağında bozulmuş uyku kalitesi ile ilişkili olduğunu bir defa daha bilimsel olarak ortaya koyan araştırmacılar hekimlerin özellikle astımı veya alerjik burun akıntısı, tıkanıklığı olan çocuklar için uyku kalitesi açısından dikkate alınması gerektiğinin de altını çiziyorlar. Bu çocuklarda uyku kalitesini arttırmaya yönelik müdahalelere ihtiyaç duyulabileceği de belirtilmekte.

Atopik dermatit nedir?

Atopik dermatit (egzama) genellikle küçük çocuklarda sık görülen,zaman zaman yok olan ve daha sonra tekrar görülebilen bir deri hastalığıdır.  Atopik dermatit tanısı alan çocuklarda baş, alın ve yanaklarda pullanma sık görülür. Cilt hassas ve kurudur. Bu bölge dış etkenlere aşırı duyarlıdır ve kaşınır. Ovuşturma, kaşıma sonucu bölge tahriş olduğundan kızarıklık, pullanma, deride döküntü kabuklaşma, yara oluşumu gözlemlenebilir. Sürekli kaşıma sebebiyle deri kalınlaşabilir ve cilt rengi bu bölgede değişir. Cilt renk değişikliği açılma veya koyulaşma şeklinde gözlemlenebilir ve bu durum aylarca hatta bazen yıllarca sürebilir.

Atopik dermatit hakkındaki detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz: Atopik dermatit (Egzama) bebeklik döneminde sık görülüyor

Araştırma:

Association of Atopic Dermatitis With Sleep Quality in Children https://jamanetwork.com/journals/jamapediatrics/fullarticle/2725861

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Çocuk Gastroenteroloji Hepatoloji ve Beslenme Uzmanı olan Doç. Dr. Enver Mahir Gülcan, özel bir hastanede görev yapmaktadır. Hekim yazarımızı sosyal medya hesaplarından da takip edebilirsiniz.