Anne sütü ile beslenmenin faydaları saymak ile bitmiyor!

Çocuklara bırakabileceğiniz en değerli miras sağlıklı bir hayattır. Bunun temelleri ise emzirmek ile atılır. Aynı zamanda anne sütü ile beslenmek her çocuğun hakkıdır. Anne sütü ile beslenme bebeğin en ideal beslenme şeklidir. Her annenin sütü kendi bebeği için özeldir ve ideal bir besindir. Ayrıca anne sütünün bebekleri hayatlarının ilk günlerinde enfeksiyon hastalıklarına karşı koruduğu da bilinmektedir. Doğumdan sonra ilk 4-5 gün gelen süte “kolostrum” adı ver.Anne sütü ile beslenmenin faydaları saymak ile bitmiyor!

Kolostrum nedir?

  1. Bir çok zararlı etmenden bebeğinizi koruyan Immünglobulin A denilen antikor  kolostrumda litre başına 20-30 g iken olgun sütte 0,3 g ‘dır. Yani neredeyse 100 katı.
  2. Vücutta bakteri, virüs ve mantarlara karşı koruyucu laktoferrin kolostrumda olgun süte göre 2 kat daha fazladır.
  3. Bağışıklık sisteminin önemli 2 elemanı lenfositler ve makrofajlar olgun sütte kolostrumun %2 ‘si kadardır.
  4. Kolostrum olgun sütten daha fazla protein içerir.
  5. Bağırsağın olgunlaşmasını sağlayan, alerji ve hassasiyet gelişmesini önleyen büyüme faktörlerini içerir.
  6. Yağ ve laktoz içeriği olgun süte göre daha düşüktür.
  7. Enfeksiyonların daha hafif geçirilmesini sağlayan A vitamini yüksek oranda içerir.
  8. D ve B12 vitaminleri de yüksek oranda bulunmaktadır.
  9. Sodyum ve çinko içeriği daha yüksektir.
  10. İçindeki maddeler sarılığa neden olan maddenin bağırsaklardan atılmasını sağlayarak sarılığın önlenmesine yardımcı olur.

Bazen bebekler ilk günlerde memeyi tam olarak kavrayamaz ve anne sütünü alamayabilir. Bu durumda mutlaka süt sağılmalı ve uygun zamanda bebeğe verilmelidir. Anne sütü, oda sıcaklığında 3 saat, buzdolabında (2-8 derece) 3 gün, buzdolabının buzluğunda 3 ay, derin dondurucuda ise 6 ay (-18 derece) bekleyebilir.

Anne sütü kolosturum süt dönemi sonrasında da koruyuculuğu ve besleyiciliğini devam ettirir.

Anne sütü hakkında birkaç önemli bilgi;

1- Dört ay sadece anne sütü alan bebeklerde, ilk bir yaşta alt solunum yolu hastalığı ile hastaneye yatışlar %72 oranında azalmaktadır. (2-3)

2-  Altı ay anne sütü alan bebeklerde soğuk algınlığı ve KBB enfeksiyonları geçirme riski %63 oranında azaldığı görülmüştür. (4)

3-Herhangi bir süre anne sütü alan bebeklerde ise sindirim sistemi enfeksiyonlarının yaşanma riskinin %64 oranında azaldığı görülmüştür.(2-3)

4-Anne sütü ile beslenme egzama, besin alerjisi, astım riskini azaltmaktadır. (5-6)

5- Herhangi bir süre anne sütü almış olması bireyin ergenlikte ve yetişkinlikte obezite riskini %15 düşürmektedir. (1-7)

 

Kaynak:

1- Breastfeeding and maternal and infant health outcomes in developed countries.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17764214

2- A summary of the Agency for Healthcare Research and Quality’s evidence report on breastfeeding in developed countries.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19827919

3-Pediatrics March 2012, VOLUME 129 / ISSUE 3 From the American Academy of Pediatrics Breastfeeding and the Use of Human Milk http://pediatrics.aappublications.org/content/129/3/e827

4-Prolonged and Exclusive Breastfeeding Reduces the Risk of Infectious Diseases in Infancy

http://pediatrics.aappublications.org/content/126/1/e18

5- Maternal dietary antigen avoidance during pregnancy or lactation, or both, for preventing or treating atopic disease in the child. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22972039

6- Asthma prevention: breast is best? https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15228557

7-Effect of Infant Feeding on the Risk of Obesity Across the Life Course: A Quantitative Review of Published Evidence http://pediatrics.aappublications.org/content/115/5/1367

Güncel gelişmeleri bizimle takip edin. Kids haber kidsgourmet editörleri tarafından hazırlanan özel haber ve bültenlerdir. İletişim veya görüş için kurumsal@kidsgourmet.com.tr adresine mail atabilirsiniz.