Ana SayfaSeyahatAnkara’da gezilecek yerler

Ankara’da gezilecek yerler

-

Ankara Ankara güzel Ankara… diye başlar şarkı. Evet gerçekten onu görmek, gezmek yoktan var edilmiş bu şehirin kokusunu solumak çok özel bir duygudur. Geçmişte Hititler, Persler, Lidyalılar ve Bizans medeniyetlerinin merkezi olan Ankara’da yaşam genel olarak düzenlidir. Müzeler, tarihî ve turistik yerler şehrin geçmişte ev sahipliği yaptığı kültürleri anlatır. Çankaya semti genellikle devlet yönetiminin bulunduğu bir semt, Kızılay Meydanı ise meşhur yerlerinden. Kentte doğa ile baş başa olmak isteyenler için Gençlik Parkı, Kuğulu park, Seğmenler Parkı, Eymir Gölü ideal yerlerdir. Ankara’da gezilecek yerler bu kadarla sınırlı değil elbette.

Ankara’da gezilecek yerler saymakla bitmez

Tarihi açıdan Ankara, Helenistik dönemde Galat boylarından Tektosag’ın başkenti, Bizans Dönemi’nde imparatorların konakladığı önemli bir kent, Osmanlı Dönemi’nde ise Anadolu Eyaleti’nin merkezi konumunda olmuştur. Ankara 23 Nisan 1920 tarihinde kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti’nin merkezi ilan edilmiş ve 13 Ekim 1923 tarihinde çıkarılan bir kanun ile Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti olmuş.

Tunalı Hilmi Caddesi

Şehrin en popüler caddesi sayılabilen bu caddede alışveriş yapabilir, cafelerde kitap evlerinde oturabilir, yemek yiyebilir ve yolun sonundaki Kuğulu Park’a uğrayarak kuğuları seyredebilirsiniz. Bu hareketli cadde Ankara’da çocuklarla gezilecek en hareketli yerdir.

Ankara Rahmi Koç Müzesi

Ankara’nın ilk sanayi müzesi olan Ankara Rahmi M. Koç Müzesi’nde tarihe tanıklık edebilirsiniz. Hizmete 2005 yılında açılan müze, Ankara Kalesi ana giriş kapısının hemen karşısında, eskiden At Pazarı olarak bilinen yerdedir. Her yaş grubuna hitap eden müzeyi gezerken acıkırsanız çevrede bulunan restoranlar imdadınıza yetişir.

Ankara Kalesi

Ankara Kalesi’nin surlarından içeri girildiğinde buranın yerleşim yeri olduğu görülür. Evler kafe ya da turistik mağazaya dönüştürülmüştür. Kale; Pirinç Han, Çengel Han ve Pilavlıoğlu Pasajı ile nostaljik bir hava yaratırken öte yandan Ankara fotoğrafları çekmek için de çok uygun.

Anıtkabir

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarı olan Anıtkabir aynı zamanda, Mustafa Kemal Atatürk’e ait şahsi eşyaların, savaş belgelerinin, o dönemin makam araçların da bulunduğu bir müzedir. İlk defa ziyaret edeceklerin rehberlik hizmeti alması önerilir. Aslanlı Yol olarak adlandırılan bölümden yürünerek geçildikten sonra anıt mezara ulaşılır. Burada bazı resmi bayramlar ve diplomatik ziyaretlerde devlet törenleri düzenlenir.

Atatürk Orman Çiftliği

Atatürk Orman Çiftliği, 1925 yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan ve Türk tarımına öncülük eden bir çiftlik. Burada dilediğinizce gezebilir, AOÇ satış mağazasından güzel lezzetli ürünler alabilir ve Atatürk’ün Selanik’te doğduğu evin bir benzerini görebilirsiniz. Ancak kesilen çok sayıda ağaç nedeniyle son yıllarda orman özelliği giderek azalmış bir alan.

Gençlik Parkı

Ankaranın en eski parkı Gençlik Parkı denilebilir. Ailenizde Ankaralı varsa mutlaka burada anıları olmuştur. Yemyeşil ve geniş bir alana sahip olan parkta, güzel bir havada tam bir gün geçirebilirsiniz. İçinde bir de lunapark bulunur. Ankara’da çocukla gezilecek yerler arasında mutlaka olması gereken bir yer.

Göksu Park

Ankara’da açık havada vakit geçirmek isterseniz Gençlik Parkı, Kuğulu park, Seymenler Parkı, Eymir Gölü haricinde Eryaman da yer alan Göksu Park’da iyi bir alternatif. Göksu Park’ta gölette tekne gezintisi yapabilir, kafelerde ve yeşil alanlarda vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca çocuk oyun alanları da olduğunu belirtelim. Ayrıca arabanız yoksa buraya metro ile ulaşım da mümkün.

Hacı Bayram Camisi

Ankara’nın Ulus semtinde ve Augustus Tapınağı’nın bitişiğindedir. İlk yapılış tarihi 1427 olan cami bugünkü haliyle 17. ve 18. yüzyıl camilerinin karakterlerini taşır.

Ankara Augustus Tapınağı

Roma Dönemi öncesinde Kybele ve Men’e adanmış olan bu yer İmparator Augustus için M.Ö. 25-20 yıllarında yaptırılmış bir tapınak. Augustus’un yapmış olduğu işleri anlatan Yunanca ve Latince kitabelerin yer aldığı tapınak önemli bir tarihî eser olarak nitelendirilir.

Samanpazarı

Samanpazarı, Ankara’nın en eski yerleşim yerlerinden bir tanesi olan Samanpazarı otantik, eski ve yeni pek çok eşyanın bulunabileceği bir pazardır.

Hamamönü

Osmanlı şerbetleri ve lokumlarının tadılabileceği eski Türk kültürünü yaşatan bir yer.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Eski Çağ’dan başlayarak günümüze kadar gelmiş olan pek çok eserin sergilendiği müze, Ankara’da gezilecek yerler arasında önemli bir yerdir tutar.

Ankara Etnografya Müzesi

Müze 18 Temmuz 1930 yılında kurulmuş. Geçmişinin en önemli hatırası ise Anıtkabir’in yapımı süresince Mustafa Kemal Atatürk’ün naaşının burada tutulmuş olmasıdır. Bir diğer özelliği ise kurulan ilk devlet müzesi olmasıdır. Gerek içerdiği eserler gerekse hatırası nedeniyle Ankara’da gezilecek yerler arasında ilk sıralardadır.

Cumhuriyet Müzesi

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş ve gelişimini anlatan bu yapı 1960 yılından sonra müze olarak kullanılmaya başlanmıştır. II. TBMM Binası olan yapı 1924-1960 yılları arasında TBMM, sonrasında ise müze olarak kullanılan Cumhuriyet tarihimize tanıklık etmiş önemli bir yer.

Ankara’da ne yenir?

Ankara’da Türk mutfağının önemli yemeklerinin hepsini bulabilmek mümkün. Özellikle hamur işi sevenler için zengin bir mutfağı var. Ankara’ya gidip Ankara simidini tatmamak olmaz. Ayrıca kentte deniz olmaması balık olmadığını göstermez. Hatta Türkiye’nin en taze balığının Ankara’da satıldığı söylenir.

Ankara Kebabı

Kuz eti, pirinç ve milföy hamuru ile yapılan bir yemektir. Böreğe benzeyen bir görüntüsü vardır.

Ankara Simidi

Ekmek hamuruna çember şekli verildikten sonra üzeri susama bulanarak fırınlanır. Genellikle kahvaltılarda ve çay ile birlikte yenilir. hele fırından yeni çıkmışsa tadına doyum olmaz.

Ankara Tava

Kuşbaşı kuzu eti ile yapılan pirinç pilavıdır.

Sac Kavurma

Sac tava içinde yapılır. Domates, kuru soğan, sivri biber ile koyun etinin kavrularak yapıldığı bir yemektir.

Beypazarı Kurusu

Tuzlu bir hamur işidir. Bir ısırık aldınız mı bir daha ısırmak isteyeceğiniz kıyır kıyır bir lezzet.

Daha fazla yer gezmek istiyorsanız Enuygun.com seyahat uzmanlarının hazırladığı Ankara’nın gezilecek yerleri listesine göz atmanızı öneririz.