8 aylık bebekler için kıymalı sebzeli püre

8 aylık bebekler için kıymalı sebzeli püre yapımında özellikle C vitamini içeren patates ve dereotu kullanılmıştır. Çünkü C vitamini ile birlikte demir içeren gıdaların yenilmesi demir emilimini arttırır. Patates piştiği için C vitamini azalacağından bunu yemeğe son olarak dereotu ekleyerek telafi etmeye çalıştık. Dereotlarının ince kıyılmış olmasına bebeğinizin damağına batmamasına özen gösterirseniz bebeğiniz rahatsız olmayacaktır. Yemek ile iyice karışınca dereotu yumuşayacağından daha kolay yenilir. Ayrıca dereotu gaz problemlerini gidermede de fayda sağlar.

8 aylık bebekler için kıymalı sebzeli püre

Kıymalı sebzeli püre

Malzemeler

1 adet orta boy sakız kabak
1 patates
50 -100 g kıyma ( 3 çorba kaşığı kadar)
1 tatlı kaşığı zeytinyağı
İnce kıyılmış dereotu (isteğe bağlı)

Hazırlanışı

Kabaklar ve patates iyice yıkandıktan sonra soyulur. Küp küp doğranır.  Zeytinyağı tencereye koyulur, kıyma ilave edilir. Birkaç dakika karıştırarak pişirdikten sonra içine kabak ve patates ilave edilir. Bir miktar ( 1 çay bardağı kadar)  su ilave edilir. Piştiğinde bir çay kaşığı ince doğranmış dereotu ilave edilir. Karıştırılarak tahta kaşık ya da çatal ile ezilir.

Yrd. Doç. Dr. Enver Mahir Gülcan’ın notu:

Dünyada ve ülkemizde  en sık görülen mikrobesin eksikliği demir eksikliğidir. Bu sebeple bebeklerin yemeklerine demirin en iyi kaynağı olan etin eklenmesi önemli. Çocuk beslenmesi etsiz düşünülemez. Ek besin döneminde bebeklerin ayına ve bebeğin gelişimine göre 15 – 75 g. kadar et, balık, tavuk, karaciğer (sağlıklı, temiz olması koşuluyla) yemesi önemlidir.

Reklam
Ailelerin ve uzmanların tercih ettiği yayın. Anne bebek çocuk sağlığı, gelişimi ve beslenmesi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.