6 ay üzeri bebekler için yulaflı püre

6 ay üzeri bebekler için ek gıdalara geçişte ilk tahıl olarak genellikle pirinç kullanılır. Çünkü pirinç daha az alerjen bir gıdadır ve glüten içermez. Ancak son yıllarda yapılan araştırmalar yulaf gibi glüten içeren tahıllara da çok geç başlamamak gerektiğini göstermiştir. Bu sebeple ek gıdalara başladıktan sonra bebeklere ara sıra yulaf, buğday vb tahılları yedirmek gerekmektedir. Çölyak hastalığının gelişmesinin önlenebilmesi için glütenin 4. aydan önce ve 7. aydan geç verilmesinden kaçınılmalıdır. Bu nedenle tahıllar anne sütü ile beslenmeye devam edilirken 4 ila 7 ay arasındaki dönemde minimum 17. haftadan sonra verilmelidir. Anne sütü ile beslenen ve ek gıdaya 6. ayda başlayan bebekler için bu süre 6-7. ay civarı olacaktır. Bu konuda ek gıdalara güvenli geçiş  veya ek gıdalara geçiş süreci ile ilgili uzman görüşlerini okuyabilirsiniz.

6 ay üzeri bebekler için yulaflı püre

Yulaflı püre

Malzemeler

1 çay bardağı yulaf ezmesi
1/2 elma rendesi
2 adet kuru erik, kuru kayısı veya 1 çorba kaşığı kuru üzüm
1 su bardağı su

Hazırlanışı

Kullanmak istediğiniz meyve kurusunu 1 çay bardağı kaynar suda ıslatın. Ya da yulaf ile birlikte de pişirebilirsiniz.  Yulafı 1 su bardağı su ile bebeğinizin yiyebileceği kıvamı alana kadar yaklaşık 15 dakika tahta kaşık ile ara sıra karıştırarak pişirin. Meyve ve yulaf pişip yumuşadığında ocaktan alın ve rondodan geçirin. Ilıdığında içine yarım elmayı cam rendeden geçirerek ekleyin. Artık bebeğinize yedirebilirsiniz.

Not: Bu püreye, piştikten sonra anne sütü veya formül mama ilave edebilirsiniz. Ancak anne sütü ve formül mama katıldıktan sonra gıdayı öğünde yedirmeye ve tekrar ısıtmamaya dikkat edilmelidir.

Yrd. Doç. Dr. Enver Mahir Gülcan’ın notu

Yulafın, beta glukan içeriği sayesinde kötü kolesterolü düşürdüğü ve kanser hücrelerinin yok edilmesinde de olumlu etkileri olduğu düşünülmektedir. Ayrıca yulaf içinde “avenanthramide” denilen antioksidan maddeler bulunmaktadır. Beta-glukan, vücut direncinin artmasını sağlar ve bağışıklık sistemini güçlendirir.  Çocuk beslenmesine 6 – 7. aylarda dahil edilebilir. Bu konuda çocuğu takip eden hekimin görüşüne başvurabilirsiniz. Pürede kullanılacak kuru erik, kuru üzüm gibi meyveler demir açısından gıdayı zenginleştirmiş olur. Elma ise artık hepimizin bildiği gibi sağlık deposu. Biz yetişkinlerin de elma yemeye özen göstermesi gerekiyor.

 

 

Avatar
Ailelerin ve uzmanların tercih ettiği yayın. Anne bebek çocuk sağlığı, gelişimi ve beslenmesi.