Ana SayfaEtkinlik17. Çocuk filimleri festivali kazananı belli oldu

17. Çocuk filimleri festivali kazananı belli oldu

-

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün Destekleri ile TÜRSAK Vakfı tarafından gerçekleştirilen ve çocuklar tarafından bu yıl da ilgiyle karşılanan 17. Çocuk Filmleri Festivali sona erdi.

Çocukların sanatsal üretim gerçekleştirmelerine, sinema kültürü edinmeleri ve yedinci sanat dalına ilgilerinin artması amacıyla gerçekleştirilen 17. Çocuk Filmleri Festivali’nin kapanış ve ödül töreni 23 Nisan Cuma günü, Nayme Taylan’ın sunumuyla TÜRSAK Vakfı YouTube kanalında gerçekleşti. Festivalin kapanış töreninde “Filmimin Hikayesi” yarışmasının kazanan ismi belli oldu. Kazanan ismin ödülü, yaptığı tasarımlarla ve sanat galerileriyle ünlü olan URART markası tarafından tasarlandı.

En iyi hikâyenin sahibi “Asya Şahin”

Karikatürist ve Animasyon Yapımcısı Varol Yaşaroğlu başkanlığında; Senarist ve Yönetmen Ali Tanrıverdi, Yazar ve Psikiyatrist Cem Mumcu, Oyuncu Ceren Benderlioğlu, CGV Mars Cinema Group COO’su Nurdan Ulu Horozoğlu’dan oluşan Ana Jüri Üyeleri tarafından kısa süre önce hikayesi kitaba basılacak 50 ismin açıklandığı Filmimin Hikayesi Yarışması’nın birincisi Kırmızı Araba adlı hikâyenin sahibi Asya Şahin oldu. Yarışmanın kazananı Asya Şahin, kendisini ödüle layık gören jüri üyelerine teşekkürlerini sunarak “Ödülü kazandığım için çok mutluyum sanki bir rüya gibi. Bu ödülü TÜRSAK Vakfı’nın 17 yıldır sanatla buluşturduğu tüm çocuklar adına alıyorum. Atatürk’ten sonra bana en güzel 23 Nisan hediyesini veren TÜRSAK Vakfı’na çok teşekkür ediyorum” dedi. 

5 filmlik dopdolu bir program çocuklarla buluştu

17. Çocuk Filmleri Festivali kapsamında, cocukfestivali.com adresinde çevrim içi ve ücretsiz film gösterimleri ile Türkiye’nin dört bir yanından çocuklar sinema kültürünü evlerinden deneyimledi. Son dönemin en ilgi çeken, birbirinden güzel filmlerinin yer aldığı programda, minik sinemaseverler eğlenceli saatler yaşadı. Festivalde bu yıl kısa ve uzun metrajlardan oluşan 15 filmlik dopdolu bir program çocuklarla buluştu. Açılış filmi, geçtiğimiz yıl Filmimin Hikâyesi yarışmasını kazanan Fatma Yoksul’un yönetmen Emre Kavuk ile birlikte çektiği Bizim Köyde Macera oldu. Programdaki diğer filmler arasında ise Asteriks: Sihirli İksirin Sırrı, Ay Bekçisi, Çılgın Köpekler, Elektrik Gökyüzü, İçgüdü, Kıyıdaki Yaşam, Kirpi ve Saksağan: Sevimli Uzay Kahramanları, Küçük Ayakkabıcı, Küçük Kahraman, Maestro, Mido ve Şarkıcı Hayvanlar, Son Jeton, Şifreni mi Unuttun? ve Yaprak yer aldı. 

Ayrıca festival kapsamında üç önemli atölye daha gerçekleştirildi. “Hikaye Okur-Yazarlığı Söyleşisi” ile Yazar Yekta Kopan, çevrim içi olarak buluştuğu çocuklara hikaye okur-yazarlığında dikkat etmeleri gereken noktaları anlattı. Bir diğer etkinlik, Hüseyin Aytuğ Çelik ile “Geleneksel Karagöz Oyunu Atölyesi” oldu. Oyuncu, kuklacı ve yönetmen Hüseyin Aytuğ Çelik, atölye süresince Karagöz oyunlarının rivayet edilen ve bilinen tarihçelerinden bahsederek, ardından uygulamalı olarak bir Karagöz oyununun hazırlık ve oynatım süreçlerini katılımcılarla paylaştı. Rusça gerçekleştirilen bir başka atölye ise Lena Levina ile “Senaryo Yazım Atölyesi” oldu. Lena Levina çocuklara senaryo yazarken dikkat edilmesi gerek konuları ve iyi bir senaryonun olmazsa olmazlarını anlatarak, merak edilen soruları cevapladı. Gerçekleştirilen tüm etkinlikler ile birlikte çocuklar festival coşkusunu doyasıya yaşadı.

Kidsgourmet
Ailelerin ve uzmanların tercih ettiği güvenilir yayın.