15. Uluslararası Lucian Grigorescu Sanat Çalıştayı izlenimlerim

Romanya 15. Uluslararası Lucian Gregorescu Sanat Çalıştayı izlenimlerim

Uzun bir aradan sonra kendi köşemden sizlere tekrar merhaba diyorum.
Malum öğrencilerimin sınavları, sergi hazırlıklarım, seyahatler derken zaman su gibi akıp geçti. Bu süre içerisinde neler mi oldu? Hayatımda sanat anlamında bana tecrübe kazandıracak çok güzel bir etkinliğe dahil oldum. Sizlere de yazımda, bu sene 2. defa davet edildiğim, Romanya 15. Uluslararası Lucian Grigorescu Sanat Çalıştayı ve güzel merkez Medgidia izlenimlerimi aktarmak istiyorum.

15. Uluslararası Lucian Grigorescu Sanat Çalıştayı izlenimlerim

15. Uluslararası Lucian Grigorescu Sanat Çalıştayı izlenimlerim

Romanya’da her yıl düzenlenen “Lucian Grigorescu” çalıştayında bu yıl farklı ülkelerden gelen 15 sanatçının katılımıyla gerçekleştirildi. Mircea Costea bu projenin küratörü ve ayrıca kendisi de Romanya’da yaşayan bir sanatçı. Medgidia sanat kampını, Medgidia Belediyesi’nin katkılarıyla birlikte organize ediyorlar. Ayrıca sanat kampında üretim sürecimiz boyunca Romanyalı sanat eleştirmeni Alice Dinculescu’ da bizimle birlikteydi. Çalışmalarımız üzerinden onunla da sohbet ettik. Açılışta yapılan basın toplantısı da yerel televizyon kanalında oldukça ilgi gördü ve  röportajlarımız yayınlandı.

Romanya 15. Uluslararası Lucian Gregorescu Sanat Çalıştayı izlenimlerim

Medgidia sanat kampında farklı ülkelerden heykel, resim ve seramik disiplininden gelen sanatçılar vardı ama hepimizin ortak dili resim oldu ve birbirimizin atölye üretim süreçlerini görme imkânımız oldu.

Hem çalıştık hem de gezdik!

Atölye dışındaki zamanlarımızda geziler organize edildi, tarihî mekânlar, kiliseler, müzeler, Köstence şehrini gezdik. Sadece çalıştayın olduğu alanda kalarak üretmedik, ülkenin farklı şehirlerini ve tarihî dokusunu da gözlemleme imkânımız oldu.

Modern Medgidia, Osmanlı idaresince 1856 ile başlayan eski Karasu’nun yerine inşa edilmiş bir kent. O zamanlar ismi Karasu ve Mecidiye olarak anılırmış. Avrupa’ nın en eski yerleşim alanlarından olan Romanya, son yıllardaki Avrupa Birliğine üyelik sürecinde Batı kültüründen de etkilenmiş. Pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan kentte, kendi kültürlerini korudukları gibi diğer kültürleri de aynı şekilde kendi içlerinde koruyorlar. Pek çok ulusal müzeleri, çağdaş sanat galerileri var. Bu organizasyonun düzenlendiği Medgidia, Osmanlı’dan Köstence ilinde kalan bir ilçe ve her yıl geleneksel olarak Uluslararası Medgidia Sanat Çalıştayı’nı düzenliyorlar. 15 senedir devam eden bir sanat kampı olan çalıştaydan da anlaşılıyor ki vizyonları oldukça geniş, sanata önem veriyorlar. Medigia sanat kampından elde ettikleri eserler ile uluslararası bir müze kurmayı hedefliyorlar.

Romanya’da melez kültüre sahip bir toplum. Orta ve doğu Avrupa arasında geçiş noktasında olması kültürünede yansımış. Ülkede hem Balkan hem Avrupa hem de komşu ülkelerin kültürlerinden etkiler vardı. Bunları görebilmek müthiş bir tecrübeydi benim için.

Romanya 15. Uluslararası Lucian Gregorescu Sanat Çalıştayı izlenimlerim

Türkiye’den katılımcı sanatçılar Bahri Genç ve bendeniz Mihriban Mirap. Diğer ülkelerden katılımcı sanatçılar; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden Feridun Isiman; Romanya’dan Constantin Papadopol, Eusebio Spinu, Ioana Lavinia Streinu, Mircea Costea, Anda Tanasa, Daniela Gherghe; Hollanda’dan Judith Heinsohn, Peter de Rijk, İtalya’dan Mario Bernardini, Laura Alunni, Bulgaristan’dan Konstantin Donchev, Dimitar Kulev.

15. Uluslararası Lucian Grigorescu Sanat Çalıştayı izlenimlerim

Bu süre içesinde sergi açılışımız, basın toplantılarımız, gezilerimiz oldu. Fotoğraflarda görebilirsiniz. En kısa zamanda farklı bir sanat etkinliği yazısıyla görüşmek dileğiyle

Sevgiler

Mihriban Mirap
Ressam/ Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi