11 aylık bebek ile Fransa’ya gidilir mi?

11 Aylık bebek ile Fransa’ya gidilir mi dediğinizi duyar gibiyim.Çok güzel geçecek diye planladığımız Güney Fransa tatili, şanssızlıklar birbirini kovalayınca bahtsız bir tatil haline dönüştü. İtiraf etmeliyim tatilin en uyumlu kişisi Eylül’dü.
Her daim eğlenmeye gülmeye çalıştı, hiçbir huysuzluğu olmadı. Ne verdiysem yedi, uykusunu düzenli deliksiz uyudu. Gittiğimiz her yere kolayca adapte oldu. Hatta küçücük otel odasında sıralamaya başladı ve bütün bunları çocuğum 39 derece ateşle başardı.

Peki tatilin uyumsuz ve gergin kişisi kimdi?

Tabi ki ben! Hâlbuki tam tersi olması gerekirdi değil mi,  bebeğin huysuzlanması, annenin çocuğunu sakinleştirmesi gerekirdi. Tatilde aksilikler eşimin ve benim telefonlarımızın aynı anda bozulması, telefonsuz kalmamız ile başladı, benim hastalanmamla devam etti, Eylül’ün ateşinin çıkmasıyla sona erdi ve sekiz günlük tatilimiz dördünce gününde bitirip yurda döndük. Cannes, Monaco, Monte Carlo, Eze, Saint-Tropez hepsi çok güzel yerler aman Nice’ in Bodrum’ un üçüncü sınıf barlarının olduğu yerlerinden, mahallerinden hiçbir farkı yok hatta daha bile kötü. Çoğu işletme inanılmaz kalitesiz ve pis. Ayrıca ana meydanı da dahil olmak üzere bütün sokakları çok pis ve affedersiniz ama rezalet biçimde çiş kokuyor. Peki ben neden gergin kişiydim? Aman çocuğum mikrop kapacak, orayı silmem lazım, şunu şöyle steril etmem lazım, aman burada şimdi çocuğum ne yiyecek, denizden erken çıkalım market alışverişi yapalım ki gidip çocuğuma çorba pişeriyim, aman uyku saati şaşmasın 20:30 da odamızda olalım derken o tatil bana tatil değil daha beter yorgunluk oldu. Bir de üstüne bebeğimin ateşi çıkınca dünyam karardı. Çünkü on bir aylık olan miniğimin ilk defa ateşi çıktı. Panik yapıp hemen döndük.

Dışarıda çocuğunuza yedirecek bir şey bulamıyorsunuz

Öncelikle kesinlikle Nice’e gitmeyin. Canım ülkemin her yeri oradan kat ve kat güzel. Bebeğiniz varsa tatil için yurtdışını tercih etmeyin, hasta olduğu zaman çok panik oluyorsunuz. Dışarıda çocuğunuza yedirecek bir şey bulamıyorsunuz, tatiliniz market ve apart oda arasında yemek pişirmek için mekik dokuma şeklinde geçiyor. İmkânınız varsa bebeğinizle birlikte yurtiçinde bir tatile çıkın. Ne yiyecek şey sorun olur ne de doktor, hastane. Eğer çocuğunuzun ateşi çıkarsa sakın benim gibi panik olup tatilinizi bölmeyin, içiniz rahat devam edin.

Mutlaka doktorunuza danışın

Benim doktorumun söylediği şey, bu aylardan itibaren artık bebeklerin enfeksiyona daha açık olacağı, zaten bağışıklık sistemin güçlenmesi için bu tür virütük, durumlarla ya da mikroplarla karşılaması gerektiği. Keşke erken dönmeseydiniz, öksürük, hırıltı, kanlı ya da mukozlu ishal olmadığı sürece tatilinize devam edebilirdiniz ifadesinde bulundu. Fakat siz böyle bir durumla karşılaştığınızda mutlaka doktorunuza danışın ve ona göre karar verin.

Onbir aylık bebekler neler yapabilirler

Emeklemede birçoğu ustalaşmıştır, sıralamaya başlamışlardır, alıcı dilleri artar, birkaç işlevli kelimeleri (mama, baba vb) ya da heceleri olur. Konuşmaya ve yürümeye hevesli bebekler olurlar. Fakat bazı bebekler yürümeyi başarmaya o kadar odaklanabilir ki kelimeler, heceler daha geç gelebilir ya da bunun tam tersi de olabilir, endişelenmeyin.

Talinizde rahat olun, her şey çok daha güzel olacaktır.

Sevgilerimle.

Gelişim Psikoloğu Dr. Deniz Özkılıç Kabul, aynı zamanda Floortime egitmenidir ve kurucusu olduğu akademide hizmet vermektedir. Psikolog yazarımızı sosyal medya hesaplarından da takip edebilirsiniz.