Çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmeniz için 5 öneri
Çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmeniz için 5 öneri

Doğdukları andan itibaren çocuklarla doğru iletişim kurmak, güvenli bağ oluşturmak çok önemli. Çocukların küçük yetişkinler olmadığını bilerek onlara gelişim süreçlerine, yaşlarına uygun davranmak doğru iletişim kurmakta önemli rol oynuyor.

Doğru iletişim gerek çocuk gerek ebeveyn açısından hayatı daha kolay ve eğlenceli, stresten uzak hale getirebilir. Doğru bir iletişim kurulabilmesi için ise aile fertlerinin birbirlerine vakit ayırmaları ve bu vakti iyi değerlendirmeleri gerekiyor. Peki çocuklarla birlikte  kaliteli zaman geçirmek için neler yapabiliriz?

Gün içinde çocuğunuza özel bir zaman dilimi ayırın ve sohbet edin.

Vaktiniz mi yok? Çok mu çalışıyorsunuz? Bu bahaneler ile çocuğunuzdan zaman çalmayın. Unutmayın onun en çok size ihtiyacı var. 15 dakikanız varsa eğer, bu sürede sadece onunla sohbet edin başka bir şey ile ilgilenmeyin.

Kendinize oyun zamanı ve alanı yaratın

Kendinize oyun zamanı ve alanı yaratın

Oyun çocukların öğrenmesi için olmazsa olmaz bir öğedir. Çocuğunuzun oyuncaklarını alıp salonun ortasına getirmesini istemiyor musunuz? O zaman bir oyun alanı belirleyin ve yine ona ayırdığınız sürede burada onunla birlikte oyun oynayın. Ama oyun sırasında ikide bir kalkıp yemeğin pişip pişmediğine bakmayı gitmeyin. Ya da gitmeniz gerekiyorsa o sırada ona bir görev vererek kısa süreliğine yanından ayrılıp geri dönün ve oyunu bitene dek oynayın.

Ayda birkaç defa yaşadığınız şehirde farklı bir yere gidin

Çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmeniz için 5 öneri
Çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmeniz için 5 öneri

Çocukların kış aylarında dahi açık havada oynamaları onların gelişimleri için gereklidir. Fırsatınız olduğunda bir başka semtteki parka, piknik alanına, ormana, çocuğunuzun yaşına uygun bir yere gidin ve  1-2 saat zaman geçirin. Bulunduğunuz bölgeyi tanımaya çalışın. Bu gideceğiniz yerler rutin gittiğiniz yerlerin dışında bir yer olsun.

İşlerinizin daha az olduğu günlerde sosyal etkinliklere zaman ayırın

Çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmeniz için 5 öneri

Bu etkinlik tiyatro, sinema olabileceği gibi yine çocuğunuzun yaşına uygun seçilmiş bir müze, yaşadığınız şehirde tarihi bir bölge de olabilir. Sarayları, müzeleri gezebilirsiniz. Ama öncesinde gidilecek yer hakkında çocuğunuza vereceğiniz biraz bilgi onu daha çok heyecanlandıracaktır. Mesela;Topkapı Sarayı ile ilgili  kaşıkçı elmasını, hangi padişahların orada yaşadığını,  hangi filmlerde buranın kullanıldığını önceden anlatabilirsiniz.

Haftada 1 günü tüm aile için ortak aktivite günü yapın

Her gece yatmadan önce kitap okuyamıyoruz diyorsanız haftada en az 1 gün 1 – 2 saati kitap okuma zamanı yapın. Çocuğunuzla birlikte kitap okuyun veya resim yapın ya da bir müzik enstrümanı çalın. Çocuğunuzun ilgisi ve becerisi yönünde bu etkinliği düzenleyebilirsiniz.  ailece spor yapmak da iyi bir seçenek olacaktır. Unutmayın çocuğunuz sizi örnek alarak büyüyor.

Büşra Yılmaz'a kurumsal@kidsgourmet.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.