Ana SayfaSeyahatHer sokağı denize çıkan Mersin'de çocuklarla gezilecek yerler

Her sokağı denize çıkan Mersin’de çocuklarla gezilecek yerler

-

Mersin, Türkiye’nin en büyük limanına sahip şehirdir. “Akdeniz’in İncisi” olarak bilinir. 2013 Akdeniz Oyunlarına da ev sahipliği yapan Mersin’de, Türkiye’nin birçok iline kıyasla, gezilecek çok yer bulunmaktadır. Mersin’de çocuklarla gezilecek yerler ve etkinlikler de oldukça fazla. Panda Park olarak bilinen macera parkı, sahili, plajları, kanyonları, mağaraları ile Mersin’de çocuklarla gezilecek yer alternatifleri geniş bir alana yayılıyor.

Şehirde Panda Park olarak bilinen bir de macera parkı var. Ayrıca Mersin’de konaklama, ulaşım, yemek dahil her şey Türkiye’deki diğer şehirlere göre çok daha ucuz.

Mersin’de çocuklarla gezilecek yerler

Mersin, palmiyelerin gölgelediği sokakları, şehir parkı, modern otelleri, şehre yakın kalıntıları, sayısız kumsalıyla sizleri kucaklamaktadır. Mersin’e gitmek istiyorsanız yaz-kış demeden çok rahatlıkla seyahat edebilirsiniz. Yazın çok sıcak ve nem oranın yüksek olduğu bir il olan Mersin, kışın ılıktır. Özellikle de çocuklarınızla seyahat edecekseniz, hasta olmasından korkmanıza gerek yok.

Öte yandan; Mersin, Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biri haline geldi. Özellikle de geçtiğimiz yıllarda deniz kıyısına inşa edilen yeni otelleri ile turizm sektörünü destekleyen birçok tesise sahiptir.

Mersin’de çok sayıda alışveriş yapabileceğiniz yerler mevcut. Bunların arasında Forum, 2009 yılında Avrupa’nın en iyi alışveriş merkezi seçilmiştir. Mersin’in en ünlü alışveriş merkezidir .

Kayacı Vadisi

Kayacı Vadisi, huzurlu ve keyifli bir atmosfere sahip, dört bir yanı yemyeşil ağaçlarla çevrili, içinden tatlı su akan ve üzerinde ahşap bir köprü bulunan, insanların geçmesine izin veren, Mersin’in en güzel doğal yerlerinden biridir. Vadinin uzunluğu 130 km olup, vadide kamp ve mangal gibi birçok eğlenceli aktivitenin tadını çıkarabileceğiniz Akdeniz’de sona ermektedir.

Olba Antik Kenti

Olba Antik Kenti, Mersin’in en önemli tarihi yerlerinden biridir ve günümüze kadar gelen bir grup anıtsal sütuna sahiptir. Özellikle Doğu Avrupa ülkelerinden gelen turistlerin uğrak yeri olan Zeus Tapınağı ile ünlüdür.

Kösekbükü Mağarası

Kösekbükü Mağarası, Anamur bölgesinde, ormanların arasında, 20 bin yıl öncesine kadar uzanan bir merkezdir. Bu mağara astım hastaları için faydalı olmasıyla ünlüdür.

Kanlıdivane

Kanlıdivane tarihi bir yapıya sahiptir. Dünyanın her yerinden Hıristiyanları çeken ve tarihi Roma İmparatorluğu’na kadar uzanan dini bir merkezdir.

Panda Park (Mersin Macera Parkı)

Mersin Panda Park çok eğlenceli bir yer. aktiviteler için değişik parkurları, tırmanma duvarı ve küçük atlar bulabilir, iple bağlı kütüklerde yürüyebilir, tırmanma duvarını deneyebilirsiniz. Yine burada boyama gibi atölyelere katılabilir acıktığınızda kışın kapalı salonda yazın açık havada yemeğinizi yiyebilirsiniz. Hatta ahşap oyuncak seviyorsa çocuklarınız burada üretilen tahta oyuncaklardan satın alabilirsiniz.

Mersin’de çocuklarla yapılacaklar listesi:

Mersin, 321 km sahil şeridi ile Türkiye’nin en önemli sahil kentlerinden biridir.

Çocuklarınızla mutlaka sahilde yürüyüş yapın. Sahilde bulunan oyuncakların tadını çıkarsınlar. Ailece sallanan banklarda oturun ve denizi seyredin. Bardak mısırınızın tadını çıkarın.

Acıktınız mı? Bir tantuni yemeden mi döneceksiniz? Hemen ailece şehrin en meşhur tantunicilerinin yolunu tutun. Üstüne de midenizde yer kalırsa mutlaka kerebiç yiyin.

Çocuklarınızla birlikte gidebileceğiniz yine sahilin tadını çıkarabileceğiniz bir başka yer de Marina. Marina’da çocuklarınızla birlikte oturup yemek yiyebileceğiniz, bir şeyler içebileceğiniz birçok alternatif mekân var. Burası, Mersin sakinlerinin de en sevdiği buluşma yeridir.

Panda Park’a gidin burada pazartesi hariç her gün 09:00-19:00 arası ip parkurları, zipline, tırmanma ve oyun alanı, at binme, hayvanat bahçesi sizleri bekliyor.

Mersin’in en iyi plajları

Yapraklı Koy

Silifke’de bulunan bu koy, turkuaz renkli suyu ile dikkat çekiyor. Denizden çok bir havuzu andıran Yapraklı Koy, Türkiye’nin en temiz koylarından. Çünkü denizin içinde bir soğuk su kaynağı bulunuyor. Bu nedenle her zaman temiz ve soğuk.

Yapraklı Koy’da beş farklı su kaynağı bulunmaktadır. Bu nedenle denize girdiğiniz anda bir yandan soğukluk bir yandan da sıcaklık hissedersiniz.

Tisan Yarımadası

Tisan, Mersin’in gizli bir cennetidir. Kıbrıs Barış Harekatı esnasında bir albay helikopterle geçerken burası keşfetmiştir. Sakin bir bölge olan Tisan’da birçok otel ve kiralık evler mevcuttur. Çocuklarınızla birlikte sakin bir cennet koyunda vakit geçirmek istiyorsanız Tisan Yarımadası tam aradığınız yer.

Boğsak Koyu

Boğsak genellikle kamp severlerin uğrak yeridir. Birçok otel seçenekleri de bulunan Boğsak Koyu, mavi bayraklı denize sahiptir. Burada her an karşınıza caretta carettalar çıkabilir. Çocuklarınız buna bayılacaktır. Mersin’de kamp yapmak istiyorsanız en iyi seçeneklerden birisi Boğsak Koyu olacaktır. Kamp için ihtiyacınız olan tüm malzemelerin olduğu kamp tesisleri mevcuttur. Bazı yerlerde çadır almanıza bile gerek yok. Çantanızı alın ve gidin. Duru denizin tadını çıkarın.

Mersin Kızkalesi Plajı

İşte geldik o meşhur yere… Burada neredeyse adım başı her yer otel ve apart. Üstte saydığımız yerlere göre oldukça kalabalık bir bölge. Su aktivitelerinin de yapıldığı popüler bir yer olan Kızkalesi Plajı, Silifke’de Bulunmaktadır. Denizin ortasında bir kale yer alır. Adını da bu kaleden almaktadır. Sığ bir deniz olan bölgede çocuklarınızla birlikte güvenle tatil yapabilirsiniz.