Ana SayfaÇocuk SağlığıÇocuk BeslenmesiMagnezyum hangi gıdalarda bulunur?

Magnezyum hangi gıdalarda bulunur?

-

Magnezyum, vücudun işlevlerini doğru düzenlemesi ve özellikle kemik yapısı için çok önemli bir mineraldir. Magnezyum , tansiyonu dengede, kemikleri güçlü ve kalp ritmini normal tutmaya yardımcı olur. Vücudumuzun ihtiyacı olan magnezyumu dışarıdan gıdalar yoluyla alırız. Peki magnezyum hangi gıdalarda bulunur, eksikliği veya fazlalığı zararlı mıdır?

Magnezyum eksikliği belirtileri

İştahsızlık, bulantı, kusma, yorgunluk ve halsizlik şikayetiyle hastaneye başvuran hastalarda magnezyum eksikliğine rastlamak mümkün. Ayrıca aşırı magnezyum eksikliğinin belirtileri de kas krampları, kalp ritm bozukluğu, fibromiyalji, uyuşma, dikkatte azalma, baş ağrısı ve zihinsel bulanıklık olarak karşımıza çıkabilir.

Magnezyum hangi gıdalarda bulunur?

Faydalarından söz ettiğimiz magnezyum hangi gıdalarda bulunur, hangi kaynaklardan doğal olarak alabiliriz birkaç örnek verelim.
• Avokado
• Fındık, fıstık, kaju vb.
• Bakliyat
• Soya ürünleri
• Keten tohumu
• Kabak tohumu
Chia tohumu
• Kepekli tahıllar
• Yağlı balıklar
• Muz
• Yeşil yapraklı bitkiler

Magnezyum, çocukların sağlığı ve gelişimi için çok önemlidir. Vücut, magnezyumu kemikleri güçlü tutmak ve kalp ritmini sabit tutmak için kullanır. Ayrıca bağışıklık sistemini destekler kas ve sinir fonksiyonunu korumaya yardımcı olurken, insülin adı verilen hormonun doğru çalışmasına yardımcı olarak kan şekeri seviyesini sabit tutmanızı sağlayabilir.

Günlük magnezyum alımı

Günlük magnezyum ihtiyacı yetişkin bir kadının günde yaklaşık 310 miligram, 30 yaşından sonra ise 320 miligram civarıdır. Hamile kadınların fazladan 40 miligrama ihtiyaç olabilir. Otuz yaşın altındaki yetişkin erkeklerin 400 miligrama ve daha büyüklerinse 420 miligrama ihtiyacı vardır. Çocukların yaşlarına ve cinsiyetlerine bağlı olarak bu miktar değişiklik gösterir.  Çocuğunuzun ne kadar magnezyum ihtiyacı olduğu konusunda çocuk doktorunuzla konuşabilirsiniz.

Magnezyum eksikliği ve migren tedavisi

Magnezyum, kan basıncını sabit tutmaya yardımcı olan bir mineraldir. Bazı kişiler baş ağrısına iyi geldiği düşüncesiyle magnezyum takviyesi alır. Şiddetli baş ağrısı, görme bozukluğu, ışık ve sese fazla duyarlılık durumlarında da magnezyuma ihtiyaç duyulur. Ancak yapılan araştırmalar, etkili bir yol olarak gösterse de kesin bir yargı bulunmamaktadır. Bu nedenle, magnezyum takviyesi migren ya da baş ağrısı tedavisi için kullanılamaz.

Fazla magnezyum almak zararlı mı?

Takviye olarak fazla magnezyum almak zararlıdır. Doktorunuzun önerdiği miktardan daha fazla magnezyum almak, ishal ve mide bulantısı, krampları gibi sorunlara neden olabilir. Çok yüksek dozlarda magnezyum toksik olabilir. Yiyeceklerden aldığınız magnezyumun bir zararı yoktur.


Not: Magnezyum eksikliğiniz olduğunu düşünüyorsanız mutlaka doktorunuza başvurun. Sizin için en iyi ve güvenli tedaviyi önerecektir.