Ana SayfaBebek Bakımıİkiz bebeklere nasıl banyo yaptırılır?

İkiz bebeklere nasıl banyo yaptırılır?

-

İkiz bebeklere banyo yaptırmak ilk başlarda biraz yorucu gelse de bebeğiniz büyüdükçe daha kolay olacak. Hem bebeklerin büyümesi hem de sizin banyo yaptırmaya alışmanız zaman içerisinde banyo saatinin keyfini çıkarmanızı sağlar. Tek bebeği yıkamak bile zorken ikiz bebekler nasıl yıkanır, gelin pratik önerilere birlikte bakalım.

İkiz bebeklere nasıl banyo yaptırabilirsiniz?

Bebeklerin kış aylarında haftada en az 2 yaz aylarında 3- 4 defa banyo yapmaları gerekir. Ancak bunu yaparken mümkünse başka birinden yardım istemenizi öneriyoruz. Eğer tek başına yapmanız gerekiyorsa bu da imkânsız değil gözünüzde büyütmeyin yeter.

1-Banyo hazırlığı

Tüm banyo malzemelerini yanınıza aldığınızdan emin olun. Bebek şampuanı, bebek lifi ya da süngeri, havlusu, banyoda oynamayı sevdiği oyuncakları, bebek bezi, bebek yağı, pişik kremi, kıyafetleri kullanacağınız yerde olsun.

2- Her zaman şampuan kullanmanıza gerek yok

Bebeğinizi yıkarken haftada 2 banyoda şampuan kullanmanız yeterlidir. Diğerlerinde sadece su kullanabilirsiniz. Böylelikle bebeğinizin cildi de ekstra kurumamış olur.

3- Diğer bebeği emniyete alın

Eğer tekseniz diğer bebeği görebileceğiniz emniyetli bir yere yerleştirin. Eğer emekleyebiliyorsa yakınında su dolu kova, deterjan, elektrikli cihaz bulunmamasına dikkat edin.

4- Sakin ama pratik olun

Bebek küvetini yere koyarak bir bebeği yıkayıp, kurulayıp bezini ve pijamasını giydirdikten sonra diğerini yıkayabilirsiniz. Eğer yardım edebilecek biri varsa ilk bebeği yıkadığınızda kurulaması ve giydirmesi için ona teslim ederek diğer bebeğinizin banyosunu yaptırabilirsiniz.

5-Banyo küvetinde yıkayacaksanız

Oturabilen ya da yürüyebilen ikiz çocukları banyo küvetinde yıkayacaksanız küvetin 3-4 parmaktan daha fazla su ile dolmamasına dikkat edin. Bir çocuğu yıkadıktan sonra diğerini küvette bırakıp uzaklaşmayın. Bir başka kişiye emanet ederek giydirmesini isteyin ya da ikisini de yıkayarak aynı zamanda arka arkaya küvetten çıkartın.

Çocukların su dolu olan küvetlerde bırakılması tehlikelidir. Ayrıca sizin uzaklaştığınızı gören çocuk arkanızdan gelmeye çalışabilir. Bu da düşmesine sebep olabilir.

6- Banyo rutini oluşturun

Haftanın belirli günelerinde belirli saatlerde banyo zamanı oluşturun ve bu rutini bozmamaya çalışın. Çocuklar genellikle yatmadan 2-3 saat önce banyo yaptıklarında daha rahat uyurlar. Banyodan sonra bebeğinizi iyice kurulayın. Islak kalan bölgeleri pişiğe sebep olabilir. Sonrasında güzel bir uyku onları bekliyor.

İlginizi çekebilir:

Bebeğiniz banyo yaparken ağlıyorsa sebebi bu olabilir!

Bebeklerin tırnakları nasıl kesilir?

İkiz bebeklerin sağlık kontrolleri nasıldır?