Yüzen yumurtalar ile çocuklar için evde deney zamanı

Yüzen yumurtalar ile çocuklar için evde deney zamanı

Yüzen yumurtalar ile çocuklar için evde deney zamanı, siz ve çocuğunuz için eğlenceli ve öğretici olabilir. Yumurta, su dolu derin bir kâse  koyulursa dibe batacaktır. Ancak suya tuz eklerseniz ne olur? Bu deney ile çocuğunuza, yoğunlukla ilgili bazı bilgiler öğretebilirsiniz.

Yüzen yumurtalar deneyine başlamadan önce yumurtaları su ile yıkamanızı öneririz. Özellikle üzerinde yabancı madde kalıntısı olan yumurtaları, çocuğunuzun eline temizlemeden vermemeniz. Yıkama işlemi bulaşıcı hastalıklar açısından bir önlemdir.

Yüzen yumurtalar deneyi için malzemeler

Bir yumurta (çiğ)
1 litre su
3 çorba kaşığı tuz
Derin bir cam kavanoz, vazo, sürahi veya kâse

Yapılışı

Kabın içerisine 1 litre suyun yarısını koyun. İçine 3 çorba kaşığı tuz ekleyip iyice karıştırın. Suyu  3 dk kadar dinlendirin. Geri kalan suyu yavaşça tuzlu suya ilave edin. Yüksekten dökmeyin. Bu aşamada artık karıştırma yapmayın. Son olarak yumurtayı yavaşça suya bırakın ve izleyin.


Neler oluyor?

Tuzlu su, normal sudan daha yoğundur. Sıvının yoğunluğu, bir nesnenin içinde yüzmesini kolaylaştırır. Yumurtayı suya bıraktığınızda, normal musluk suyundan tuzlu suya ulaşıncaya kadar derine iner. Bu nokta yumurtanın yüzebileceği kadar yoğun sudur. Yumurtanın camın ortasında şaşırtıcı bir şekilde yüzmesini seyredebilirsiniz. Eğer başarılı olamadıysanız tuzlu ve tuzsuz su birbirine çok karışmış ve seyrelmiş demektir. Tekrar deneyebilirsiniz.
Bu deneyi 4 yaş üzeri çocuklarla yapabilirsiniz. Çocuklara, tuzlu suyun içindeki tuz oranı nedeniyle daha yoğun olduğunu ve daha fazla kaldırma kuvveti olduğunu, denizde yüzerken bu sebeple daha rahat yüzüldüğünü ancak tatlı su havuzlarında ve göllerde daha zor yüzüldüğünü anlatabilirsiniz.

Okul çağındaki çocuklara sorular sorarak bunun sebebini siz açıklamadan önce onların araştırarak bulmalarını sağlayabilirsiniz. Mesela; Cisimler suyun üzerinde nasıl yüzer?Yumurtanın yüzmesine suyun hangi özelliği sebep oluyor? Yumurta tatlı suda batarken tuzlu suda nasıl oluyor da yüzüyor? vbg.

Genel bilgi: Yoğunluk; belirli sıcaklık ve basınç altında birim hacimdeki madde miktarıdır.

Not: Evde deney yaparken küçük çocukları yalnız bırakmayınız.

Ailelerin ve uzmanların tercih ettiği güvenilir yayın.