Yuvalama 1 yaş ve sonrası çocuklar için

Yuvalama, sadece çocuklar için değil tüm aile için son derece besleyici. Tarifte kullanılan yumurtayı çıkartırsanız 10 aydan sonraki bebeklere de yedirebilirsiniz. Tabii köfte ve nohutu hafif kaşıkla ezerek vermenizi öneririz. Genellikle çorba kategorisinde olan bu yemek bir bebek için ana menüde yer alıyor.

Yuvalama 1 yaş ve sonrası çocuklar içinYuvalama

Malzemeler

2 su bardağı yoğurt
2 yemek kaşığı un (tercihen tam buğday unu)
4  su bardağı su
1 yumurta
Yarım su bardağı haşlanmış nohut veya
Yarım çay bardağı pirinç
100 gr (4-5 çorba kaşığı kadar) orta yağlı kıyma
1 yemek kaşığı kuru nane
1 yemek kaşığı tereyağı

Hazırlanışı

Kıyma ve pirinç yoğrularak nohut büyüklüğünde küçük köfte topları olarak hazırlanır. Bir derin kapta yoğurt, 2 yemek kaşığı un, 1 yumurta çırpılır. Çorba tenceresine çırpılan harç ve su eklenerek orta ateşte karıştırılarak kaynatılır. Kaynayan harca daha önceden hazırlanmış küçük köfteler atılır. Ardından haşlanmış nohut ilave edilir. Bir taşım kaynayan ve kıvam alan çorba üzerine erimiş tereyağı ve nane eklenerek servis edilir.

Not: Tereyağı yakılmadan sadece erime kıvamında bırakılarak içine kuru nane eklenmelidir.

Yrd. Doç. Dr. Enver Mahir Gülcan’ın notu:

İçeriği gereği oldukça besleyici bir çorba tarifi. Hem bitki, hem et, hem süt proteini içermekte. Nohut baklagiller grubunun oldukça besleyici bir üyesidir.
Kabızlık problemi yaşayan çocukların özellikle yemelerini öneririm zira bağırsak hareketlerini hızlandırmada oldukça faydalıdır. Gaz yapmaması için nohutu biraz haşlayıp sonra kabuklarını kolayca soyabilirsiniz. Çorbaya koyacağınız nohutun miktarı çok olmayacağından bu şekilde yapmak faydalı olur. Biraz zahmetli olacağı kesin…