Yumurtalı ıspanak yemeği 1 yaş ve sonrası çocuklar için

Yumurtalı ıspanak yemeği 1 yaş ve sonrası çocuklar için

Ispanak, kış mevsiminin vazgeçilmez sebzesidir. Genellikle yıkama kısmı uzun sürdüğü için şikâyet sebebi olsa da lezzeti ve besin değeri inanın bu zahmete değer.

Yumurtalı ıspanak yemeği

Malzemeler

1 kilo ıspanak
1 adet kuru soğan
2 kaşık tam buğday unu
1 su bardağı süt
Kaşar peynir rendesi
2 adet yumurta

Hazırlanışı

Ispanaklar iyice yıkanır. Soğan, zeytinyağ koyulmuş tavada (telfon kullanmayınız) sotelenir ve doğranmış ıspanaklar eklenir. Ispanaklar biraz suyunu bırakınca un ve süt eklenir. Tel çırpıcı yardımı ile ile iyice karıştırılır. Fırına dayanıklı kaplara koyulur. İki adet yumurta beyazı içine bir tutam tuz ilave edilerek yoğun bir kıvama gelene dek çırpılır. Yumurta karışımı kabarıklığı çok söndürülmeden nazikçe ıspanak ile karıştırılır. Üzerine kasar peynir rendelenip peynirler fırında hafif kızarana kadar pişirilir.

Doç. Dr. Enver Mahir Gülcan’ın notu:

Kış mevsiminin güzel sebzesi ıspanağı salatalarda dahi kullanabilirsiniz. Salataya doğranan körpe ıspanaklar salatanızın da besin değerini artıracaktır. Üzerine sıkılan limon ile ıspanaktaki demiri vücudunuz daha kolay alır. Biz geleneksel olarak ıspanağı yoğurt ile yeriz ancak kalsiyum içeren süt, yoğurt demir emilimini olumsuz etkiler. Tabii yemeğe sadece demir açısından bakmamak gerekir. Yumurtalı ıspanak yemeği tarifinde yumurta, süt, peynir, lif, vitaminler de var. Yumurta ve süt alerjisi yoksa çocuğunuzda şimdiden afiyet olsun.

Tarif : Tuğba Esentepe

Ailelerin ve uzmanların tercih ettiği güvenilir yayın.