Esra Öz

Bilim ve Sağlık Habercisi

12 yıldır bilim, sağlık ve teknoloji haberciliği yapan Esra Öz, Türkiye’deki ilk sağlık blog yazarlarından biridir. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Biyoloji ve Anadolu Üniversitesi Radyo TV Programcılığı bölümlerini bitirdi. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünde yüksek lisans yaptı.

Farklı dergi ve sitelerde yayın yönetmenliği ve editörlük görevleri yürüttü. Sağlık Bakanlığı sosyal medya hesaplarının kurulumu ve yönetiminde danışmanlık yaptı. Farklı AB projelerinde kıdemli iletişim koordinatörü olarak görev aldı, medya çalıştayları düzenledi. Bu zamana kadar sekiz kez basın ödülü aldı.

Kokuyla Keşfet, Sağlık Haberlerine Farklı Bakış ve Dedektif Duru Gerçeğin Peşinde (1)- Sağlıklı Beslenmenin Gizemli İpuçları isimli üç kitap yazdı. Ayrıca Sağlık Okuryazarlığı, Adli Koku ve Çocukları Sanal Dünyada(N) Koruma Kılavuzu kitaplarında bölümleri bulunuyor. CNNTÜRK.com, Digital Age ve Medikal News dergilerinde köşe yazıyor. Sağlık iletişimi, medya okuryazarlığı ve dijital sağlık alanlarında eğitimler ve projelere imza atmaya devam ediyor.

Sağlık Haberciliğine Doğru Bakış | Esra Öz | TEDxBahcesehirUniversity

https://www.youtube.com/watch?v=48h_900ykyQ

Fark Et, Fark Yarat | Esra ÖZ | TEDxYouth@ATA

https://www.youtube.com/watch?v=w7IslMFMxbk