Yaz türlüsü 1 yaş sonrası çocuklar için

Türlü tarifinin malzemelerini çocuğunuzun sevdiği ya da sağlık koşulları için uygun sebzelerden seçebilirsiniz. Eğer çocuğun domatese alerjisi varsa yemek tarifinden bunu çıkarmanız gerekecektir. Türlü denince akla patlıcan da gelir. 2 yaşından büyük çocukların türlüsüne eğer seviyorsa 1 adet patlıcan da ekleyebilirsiniz.

Yaz türlüsü 1 yaş sonrası çocuklar için

Yaz türlüsü

Malzemeler:

200 gram kuzu eti ( kavurmalık kesilmiş)
1 çorba kaşığı zeytinyağı
1 tatlı kaşığı tereyağı
1 büyük soğan (ayıklanmış bütün)
12-14 adet çalı fasulyesi (ayıklanıp şerit kesilmiş)
2 adet orta boy kabak (dış kabuğu alınıp 1,5 parmak kalınlığında halka şeklinde doğranmış)
2 adet orta boy patates ayıklanıp (1,5 parmak kalınlığında halka şeklinde doğranmış)
8-10 adet kültür mantarı (kabukları soyulup, sapı çıkartılmış)
2 adet  domates (kabukları alınıp küp küp doğranmış)
1 çorba kaşığı tatlı biber salçası

Not: Arzunuza göre kırmızı, sarı, yeşil biber kullanabilirsiniz.

Hazırlanışı

Tencereye yağlar koyulur. Et sotelenir. Suyunu salıp tekrar çekince fasulyeleri eklenir ve bir süre daha sotelenir. Tencere ateşten alır, ortasına bütün soğan koyulur. Et ve fasulyeler aşağıda kalacak şekilde sırasıyla biber kullanılacaksa biber, patates, kabak ve mantarlar döşenir,  katların aralarına domatesler eşit şekilde dağıtılır. Biber salçası 1/2 bardak ılık su ile karıştırılır. Kat kat dizilen sebzelerin üzerine ilave edilir. Kapağı kapatılıp kuvvetli ateşe koyulur. Kaynayınca altı kısılır. Sebzeler yumuşayıncaya kadar pişirilir. Sebzeler önceden kızartılmadığı için eriyebilir. Sık sık kontrol edilmelidir.

Yrd. Doç. Dr. Enver Mahir Gülcan’ın notu:

Yaz ayının nimetleridir sebzeler. Çeşitli ve taze pek çok sebzeyi bulmak mümkündür. Çocuğunuz için mükemmel bir birleşim. Hem sebze hem et içeren nefis bir yemektir türlü. Küçük çocuklara da  çatalla ezerek yedirmenizi öneririm. Önemli olan türlünün içinde daha önceden bebeğinize denettiğiniz besinlerin olması. Eğer çoğunu ilk defa denetiyorsanız ilk önce ayrı ayrı yedirmenizde fayda var. İlerleyen zamanda türlü olarak yedirebilirsiniz.

Avatar
Ailelerin ve uzmanların tercih ettiği yayın. Anne bebek çocuk sağlığı, gelişimi ve beslenmesi.