Yaz aktiviteleri ile bebek ve çocuklarda gelişim sağlamak mümkün mü?

Çocukların da yetişkinler gibi uzun bir kış sonrası ailesi ile güzel bir tatile ihtiyaçları vardır.  Küçük çocuklar tatile duygusal olarak hazırlarken daha büyük çocuklar mental olarak da hazırlık yaparlar.  Okul çocukları tatilin anlamını çok iyi bilirler.  Farklı bir yer görmek, gezmek, izlemek, hatırlamak, önceki bilgilerle pekiştirmek, bunları anlatmak onlar için keyiflidir. Bizler de çocuklarımız rahatlayıp, geliştikçe mutlu oluruz. Bir de konumuzun fiziksel gelişim kısmı vardır. Çocuklarımız tatilde deniz, kum aktiviteleri ile vücut farkındalıklarını artırırlar, güçlenirler, dengeleri gelişir, görsel ve işitsel yönden zenginleşirler,  dokunsal alanlarda birçok deneyim edinirler, paylaşmayı, kazanmayı, beklemeyi, kaybetmeyi, sabretmeyi öğrenmeye başlarlar. Peki tüm bu yaz aktiviteleri ile bebek ve çocuklarda gelişim sağlamak mümkün mü?

Yaz aktiviteleri ile bebek ve çocuklarda gelişim sağlamak mümkün mü

Şimdi gelelim asıl belirtmek  ve üzerinde durmak istediğim konuya, gelişiminde gerilik yaşayan çocuklar, yaşıtlarını yakalasın diye sabırla beklediğimiz erken doğan bebekler,  küçük  şüpheler duyduğumuz  okula başlamasına az zaman kalmış 4-5 yaş çocukları bu fırsatlardan diğer çocuklar gibi etkin bir şekilde faydalanabilirler mı? Tatil onlarda ne gibi değişikliklere sebep olur ve bundan yeterince faydalanabilirler mi? Çocukları çimene, kuma bastırıp, suya sokarak bazı sorunları çözebilir miyiz?

Yaz aktiviteleri ile bebek ve çocuklarda gelişim sağlamak mümkün mü?

Temel becerileri edinmede profesyonel desteğe ihtiyacı olan bebek ve çocuklar tüm yazı tatil bölgesinde de geçirseler bir kazanım elde edemeyebilirler. Örneğin, kumla oynamanın rahatlatıcı ve eğitici rolü olduğu genel bir kanı olarak bilinir. Herhangi bir sorunu olmayan çocuk için bulduğumuz oyunlar eğlenceli olurken bir tanı almış yada desteğe ihtiyacı olan çocuk  için kum oyunu oynamak, bazen obsesif sonuçlara, bazen mekanik  görüntülere bazen de amacını aşıp kontrolü kaybetmemize sebep olabilir.

Bebeğin veya çocuğun hassasiyetleri iyi bilinmelidir

Tercih ettiği, zorlandığı, ihtiyacı olan veya hiç gerekli olmayan birçok oyun ve aktivite vardır. Bunları ailenin tespit etmesi zordur. Rastgele bir şeyler denemeleri zaman kaybı olabilir. Örneğin, ailenin çocuğu suya sokması değil, öncelikle suyla oynatması gerekebilir  yada yüzdürülmesi değil, suda farkındalığının gelişmesi beklenebilir, kumda yürümek doğrudur diye düşünülürken, böyle bir aktivite hiç önerilmeyebilir.

Sosyal beceri, ortak dikkat ve  motivasyonu arttıran  yaşa uygun aktiviteler üretmek, gelişime göre  bu aktiviteleri değiştirmek ve uygulamak  aileyi zorlayabilir. Genellikle ailelerin  bulduğu oyunlar küçük çocuklarda  yaşının  gerisinde, çocuklar okul dönemine yaklaşırken de  beklenti arttığından yaşının ilerisinde olabiliyor.

Kısaca ne yapmalıyız?

Terapi desteği önerilmiş bebeğimiz veya çocuğumuz varsa, öncelikle profesyonel yardım almalı, ihtiyaçları belirlemeliyiz.   Bu sayede aile ile birlikte geçirilen güzel zamanların, çocuğumuz için de maximum faydalı olmasını sağlayabiliriz. Bırakalım  terapi ve geliştirme kısmını  uzmanlar planlasın, biz anne ve baba olarak bunları uygulamaya çalışıp, kaliteli zamanlar geçirerek ilerleyelim.

 

Çocuk Fizyoterapisti NDT/ Bobath Terapisti Duyu Bütünleme Uzmanı

Çiğdem Ünver Kimdir?

1995 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü ’nden mezun oldu. International Hospital, Nörolojik – Ortopedik Rehabilitasyon  ve Pediatrik rehabilitasyon alanında çeşitli merkezlerde görev yaptı. Şu an  İstanbul ‘ da çeşitli hastanelerin yenidoğan yoğun bakım ünitelerine konsültan olarak destek vermekte ve Kadıköy Acıbadem Hastanesi ‘nde pediatrik fizyoterapist olarak çalışmaktadır. Londra Royal Free Hospital – Camden Child Health Centre’ da gelişimsel değerlendirme ve tedavi uygulamaları konularında gözlem ve çalışmalarda bulunmaktadır. Amerika ve Avrupa ülkelerinde kullanılan en güvenilir bebek ve çocuk değerlendirme testi Bayley III Test uygulamalarını hastane ortamında Londra’ da tamamlamıştır. Nörogelişimsel Tedavi eğitiminden sonra ileri düzey (Advancebabycourse) bebek tedavisi ve fasilitasyon teknikleri eğitimini tamamlayarak, Bobath /NDT tedavi konseptinde ileri düzey uygulayıcıdır. Halen çeşitli hastanelerin yenidoğanyoğun bakım ünitelerinde görev yapan hekimlere Erken Müdahale Destek  Programı hakkında seminerler vermeye devam etmektedir. EBTA (European Bobath Association) onaylı NDT/ Bobath Terapistidir. USC/WPS sertifikalı Duyu Bütünleme Terapisi uzmanıdır.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.