Yaşlara göre evde çocuklarla oynanabilecek oyunlar. En güzel 18 oyun

Evde çocuklarla oynanabilecek oyunlar. En güzel 18 oyun
Evde çocuklarla oynanabilecek oyunlar. En güzel 18 oyun

Çocuklarla oynanabilecek oyunlar içerisinden en güzel 18 oyunu listeledik. Siz yeter ki biraz zaman ayırın, yaratıcılığınızı kullanın ve çocuğunuzla oyun oynayın. Çocuklar sokağa çıkamadıkları zamanlarda evde sıkılıp bilgisayar, telefon kurcalamaya başlayabilirler. Bunu engellemek ise yetişkinlerin elinde. Ama sadece yasak koyarak değil! Aynı zamanda başka uygun faaliyetler, evde oynanabilecek oyunlar bularak da bunu yapabilirsiniz. Çocukların oyunları genellikle yaşlarına uygun olarak seçildiğinde sıkılmadan uzun süre kendileri de oyalayabiliyorlar. Yaşlara göre evde çocuklarla yapılabilecek faaliyetler

Çocuklarla evde oynanabilecek oyunlar

11 yaş çocuklarla evde oynanabilecek oyunlar

Bu yaş grubunda genellikle renkli küpler, iri şekilli yapbozlar, sallandığında ses çıkaran oyuncaklar ilgisini çeker. Oturmaya başlayan çocuklara onlara zarar vermeyecek, attıklarında çevreye zarar vermeyecek yumuşak kenarı sivri olmayan oyuncaklar alabilirsiniz. 3-5 parçalı yapbozları birlikte yapmayı deneyebilirsiniz. Masalları, el kol hareketleri ile canlandırabilir, birlikte şarkılar söyleyebilirsiniz. Masal olarak kafiyeli kelimelerden oluşan müzik tınısı veren masalları seçmenizi öneririz. Her fırsat bulduğunuzda bebeğiniz ile konuşun ve ona dokunun. Sıkıldığı bir oyuncağı olur ise birkaç gün göstermeyin sonra tekrar verin. Bu dönemde çocuklar iç içe geçebilen bardaklar, kaplar ile oynamayı severler. Farklı boyutlardaki kaplara pinpon topu atarak içine isabet ettirmeyi deneyebilirsiniz. Yaz aylarında sahilde kum ve kürek ile oynamak, kovaya su koyup boşaltmak hoşlarına gider.

22 yaş çocuklarla evde oynanabilecek oyunlar

Kolilerden pek çok oyuncak yapılabilir

2 yaş çocuk oyunları ayakları yere daha sağlam basan çocuklar için daha hareketli oyunlar arasından seçilebilir. Bu yaşta çabuk sıkılabilir, yenildiklerinde ya da başaramadıklarında itiraz edip sinirlenebilir, dertlerini anlatamadıklarında kızabilirler. Sabırlı olmanız gerekir. İki yaş sendromu kendini daha rahat ifade edebildiği dönemlerde geçecektir. Biraz sabır ve sevgi her şeyin üstesinden gelir.

Evde renkli toplar varsa işiniz çok kolay.  Bir kartona topların girebileceği delikler açın ve topların renklerine göre deliklerin çevresini kalem ile boyayın. Hatta rengin adını da yazabilirsiniz. Çocuğunuz ile birlikte renklerine göre topları ilgili delikten atın.  Sonra topları toplayarak baştan başlayabilirsiniz. Her doğru renk eşleşmesinde birbirinizi tebrik etmeyi unutmayın.

Makarnadan yarış alanı

Havuzda kullandığımız makarnalardan birini ortadan ikiye kesin. Makarna olarak ortasında delik olanları tercih etmek işinizi kolaylaştıracaktır. Delikli değil ise ortasından da bir kanal kesmeniz gerekebilir. Sonra ortasındaki kanalı pinpon toplarını veya küçük arabaları yarıştırmak için pist olarak kullanabilirsiniz. Makarnanın bir tarafını daha yüksek bir yere yaslayın ve bırakın arabalar aşağıya doğru kayarak yarışsın.  2 yaş çocuklar için küçük misket gibi malzemeler kullanmayın yutma tehlikesi olabilir.

Oyun hamuru

Yaşlara göre evde çocuklarla yapılabilecek faaliyetler

Oyun hamuru çocuklarla evde oynanabilecek oyunlar için en çok ihtiyaç duyulan malzemedir. Yenilebilir ve glütensiz oyun hamuru yapımı için oyun hamuru nasıl yapılır başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Her ne kadar hamur glütensiz ve yenilebilirse de siz yine de çocukların yememesine dikkat edin. Masadan ve ellerinden topladığı mikropları unutmamak gerekir.

Patates baskı

Patates baskı nasıl yapılır
Patates baskı nasıl yapılır

Patates baskı boya ve istediğiniz şekilde keserek motif oluşturabileceğiniz patatesler ile evde yapılabilecek eğlenceli bir aktivitedir. Patatesi kes, boya ve kağıda bastır. Hepsi bu kadar! Nasıl yapıldığını öğrenmek isterseniz detaylı anlatımı okuyabilirsiniz. Patates baskı nasıl yapılır. 

33 yaş çocuklarla evde oynanabilecek oyunlar

Evde çocuklarla oynanabilecek oyunlar. En güzel 18 oyun

Arabaların dünyası

Arabaları sürmek, park etmek, trenleri sürmek çocukların özellikle de erkek çocukların sevdiği bir oyundur. Bu oyunu renklendirmek için kartondan güzel bir istasyon yapabilirsiniz. Nereden yolların geçeceği hayal gücünüze kalmış. Kartonun altına yuvarlak tüneller, üzerine yollar çizebilirsiniz.

3 yaş çocuk oyunları için 2 yaş çocuk oyunlarına ilave bir kaç oyun daha ekleyerek gününüzü renklendirebilirsiniz. Ne de olsa artık hafızaları, elleri daha kuvvetli. Daha fazla parçalı puzzle yapabilir eşleştirme ve hafıza kart oyunlarından keyif alabilirler.

Süzgeç ve pipet oyunu

Yaşlara göre evde çocuklarla yapılabilecek faaliyetler

Esnek pipetler ve tel süzgeç ile oyun oynamaya ne dersiniz? Esnek pipetleri süzgecin deliklerine yerleştirerek tüm delikleri kapatmayı deneyin. İnce motor becerileri için faydalı bir oyun.

Patlamış mısırlarla sanat

Yaşlara göre evde çocuklarla yapılabilecek faaliyetler

Patlamış mısırlar ile oynamak ve resim yapmak eğlenceli olabilir. Patlamış mısırları resmini çizdiğiniz çiçek veya ağaç dalları üzerine yapıştırabilir hatta onları renkli renkli boyayabilirsiniz. Detaylar için kağıt ve patlamış mısır ile ağaç yapımı.

Kim demiş evde ata binilmez diye!

Yaşlara göre evde çocuklarla yapılabilecek faaliyetler

Çocuklar ile birlikte bu şişme atlara binmek çok eğlenceli olabilir. Bu aynı zamanda çocukların enerjilerini atmaları için de iyi bir yoldur. Düşme tehlikesi nedeniyle taş veya beton zemini önermiyoruz.

Tropikal ada yapımı

3 yaş çocuk etkinliği: Evde tropikal ada keyfi
3 yaş çocuk etkinliği: Evde tropikal ada keyfi

Bu eğlenceli 3 yaş çocuk etkinliğini evde kolaylıkla yapabilirsiniz. gerisi tamamen sizin ve çocuğunuzun hayal gücüne kalmış. Nasıl yapıldığını görmek isterseniz 3 yaş çocuk etkinliği: Evde tropikal ada keyfi  başlıklı yazıyı buradan okuyabilirsiniz.

44 yaş çocuklarla evde oynanabilecek oyunlar

Yaşlara göre evde çocuklarla yapılabilecek faaliyetler

4 yaş çocuklarla evde oynanabilecek oyunlar daha geniş kapsamlı olabilir. Bu dönemde 3 yaş oyunlarına ilave olarak başka oyunlar da oynayabilirsiniz. Bu yaz için yapbozların zorluk dereceleri de artmaktadır. Ayrıca resimdeki “farkı bulma” oyunları da ilgilerini çekebilir. Farkı bulma ve çıkartma kitapları bu yaşta ilgilerini çekmez ise ilerde bir zamana bırakabilirsiniz.

Balon oyunları

Balonlar ile eğlenmeye ne dersiniz? Önce sarı balonları siyah kalem ile arı motifinde boyamanız gerekiyor. Ardından oyuna başlayabilirsiniz. Arı temalı partiler için de iyi bir fikir. Hatta öncesinde 2007 yapımı Arı (Bee) filmini izlemeniz oyuna da renk katabilir.

Karton bardaklardan piramit yapımı

Yaşlara göre evde çocuklarla yapılabilecek faaliyetler

Karton bardakları üst üste koyarak çeşitli şekiller inşa edebilirsiniz. Bu piramidleri çoğaltarak aralarında araba sürebilir, kurgu hikâyeler oluşturabilirsiniz. Amaç sadece bardakları dizmek olmamalı.

Hazine avı

Bahçede çocuklar ile birlikte oynayabileceğiniz 5 oyun

Çocuklar bir şeyleri bulmayı, keşfetmeyi severler. Evde de oynayabileceğiniz bu oyunun detaylarını Bahçede çocuklar ile birlikte oynayabileceğiniz 5 oyun başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz. Çok eğleneceğinize eminiz.

Farkı bul

Yaşlara göre evde çocuklarla yapılabilecek faaliyetler

Bu konuda Tübitak yayınlarından çıkan farkı bul, 1001 hayvanı bul ve çıkartma kitapları oldukça ilgi çekici ve güzel kitaplardır. Farklı çeşitleri bulabilirsiniz.

Kavanoz mumluk yapımı

Kavanoz mumluk yapımı için malzemeler

 • Ağzı geniş yüksekliği az bir cam kavanoz
 • Yapıştırıcı
 • Renkli kağıt
 • Mum
 • Makas
 • Pille çalışan bir mum ya da küçük yüzen mum

Nasıl yapılır

 • Kağıdı farklı boyutlarda şeritler halinde kesin.
 • Bir fırça kullanarak, kavanozun dışına tutkalı sürün.
 • Ardından, kağıt şekilleri kavanoza yapıştırmaya başlayın.
 • Tüm kavanoz kağıt şeritleriyle kaplanana kadar yapışmaya devam edin.
 • Akşamları, kavanozun içine ısı yaymayan led ışık yerleştirin. Mum yerleştirecekseniz kavanozun ağzının geniş olmasına özen gösterin aksi halde sıcak nedeniyle kavanoz kırılabilir.

55 yaş çocuklarla evde oynanabilecek oyunlar

İplere değmeden engeli aş

5 yaş çocuk oyunları 4 yaş oyunlarına ilave olarak oynayabileceğiniz oyunlardır.  Bu yaşta çocukların iletişimi daha kolay olduğundan arkadaşlar ile oyun oynamak daha fazla hoşlarına gider. Bu yaş grubu ile eğlenceli deneyler de yapmaya başlayabilirsiniz.

İplere değmeden engeli aş

İster tuvalet kağıtlarını ister kurdele ya da isterseniz renkli ipleri duvarlara çapraz şekillerde yapıştırarak çocukların onlara değmeden geçmelerini seyredin. İpleri düşüren yanar! Eğer oyunculuk yeteneğiniz var ise bu konuyu hikâyeleştirip kurgunun bir parçası halinde de oynayabilirsiniz. Meselâ;salonda saklanan hazineye ulaşmanın tek yolu lazer ışınlar ile korunan bu koridoru aşmak olabilir. Evde çocuklarla yapılabilecek faaliyetler arasında bu oyun heyecan verici bir deneyim sizleri bekliyor.

Dans ederek dondurma yapın

Yaşlara göre evde çocuklarla yapılabilecek faaliyetler

Evde çocuğunuzla müzik eşliğinde çabuk dondurma yaparak eğlenmek istemez misiniz? Bu aynı zamanda basit bir fen deneyidir. Nasıl yapılacağını evde eğlenceli dondurma yapımı başlıklı yazımızdan okuyabilirsiniz. Eğlencenin sonunda yaptığınız dondurmayı yemek de işin ödül kısmı. İhtiyacınız olan biraz süt, tuz, şeker, buz ve iki adet küçük poşet.

Evde saklambaç

Ailece evde, bahçede ya da sokakta saklambaç oynamak eğlenceli olabilir. 3 yaş civarındaki çocuklar evde saklambaç oynamaktan hoşlanabilir.

Taş veya deniz kabuğu boyama

Deniz kenarından topladığınız deniz kabuklarını veya taşları boyayarak harika süs eşyaları yapabilirsiniz. Ayrıca bu taşlar veya deniz kabuklarıyla balkonunuzu, bahçenizi, saksılarınızı renklendirebilirsiniz.

66 -10 yaş arası çocuklarla oynanabilecek oyunlar

Bu yaş okul çocukları 4 yaş itibariyle yazdığımız oyunlardan bu dönemde de keyif alabilirler. Daha fazla arkadaşlar ile oynamak isterler. İlgi alanlarına göre farklı aktivitelere yönelebilirler. Sokak oyunları, çeşitli deneyler çocukların ilgisini çekebilir. Birlikte mutfakta yemek yapmak da hoşlarına gidebilir. Bu yaş grubundaki çocuklar ile farklı faaliyetler yapılabilir. Ayrıca online oyunlar da süre kısıtlımalı olarak ailece oynanabilir. Evde çocuklarla oynanabilecek oyunlar aslında o kadar çok ki! Siz yeter ki zaman ayırabilin.

Büşra Yılmaz'a kurumsal@kidsgourmet.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.