“X2 İkizlerle Hayat” Derya Coşkundeniz

Kitabını ve neden bu kitabı yazmaya karar verdiğini “X2 İkizlerle Hayat” kitabının yazarı sevgili Derya Coşkundeniz’e sorduk.  Kitap, bu güne değin bir benzeri yazılmamış, ikiz çocuk yetiştirmeye yönelik başucu kaynak kitabı olacak nitelikte.

“X2 İkizlerle Hayat” Derya Coşkundeniz

“X2 İkizlerle Hayat” adlı kitabından söz eder misin?. Kitabı yazmaya nasıl karar verdin?

Hamileliğim boyunca yabancı kaynaklar dışında ikiz hamileliği ve ikiz bebek bakımıyla ilgili pratik bilgilerin olduğu bir kitap bulamamıştım. Kendi deneyimlerimi yazmaya başladığımda, araştırmalar da yapıyordum. Sonuçta 8 uzmana da danışarak, onların kıymetli bilgileri, benim de deneyimlerimle ortaya İkizlerle Hayat çıktı. Türkiye’de 8 uzmanla hazırlanmış ilk ikiz bebek bakım rehber kitabı ortaya çıktı böylece.

“X2 İkizlerle Hayat” yazım serüvenininden ve sürecinden bahseder misin?

Kendi yazılarım zaten arşivlidir ama benim daha önce yazmadıklarım çok daha fazla yer alıyor bu kitapta. Çünkü araştırmalar, yeni deneyimler, unuttuğum anılarım hepsi girdi bu kitaba. Kızlardan vakit buldukça – ki bu genelde onlar uyuduğu zamanlardır- kahvemi alır, bilgisayarın başına geçer ve yazmaya başlardım. Kendi yazdıklarım bittikten sonra, uzmanlarla bir araya geldik, her birinden kitap içindeki soruları yanıtlamalarını istedim. Benim atladığım bir şey olup olmadığına dikkat etmelerini özellikle istedim. 1 yılın sonunda kitabı tamamlamayı başardım.

“X2 İkizlerle Hayat” kitabını farklı kılan özellikler neler?

Sadece ikiz anneleri için değil bu kitap. Bir annenin tecrübelerini ve uzmanların görüşlerini içeriyor. Doğru bebek bakımından, anne ve babanın psikolojisine kadar her şeyi içinde barındırıyor. Çocuklar olduktan sonra herkesin kendi kabuğuna çekildiği, evliliğin garip bir hal adlığı dönemde bile neler yapabileceğimizi yazdım ben.

Teşekkürler sevgili Derya Coşkundeniz.

Gazeteci