Tuvalete merhaba diyecek çocuklar gerçekten eğitim için hazır mı?

Tuvalete merhaba diyecek çocuklar gerçekten eğitim için hazır mı?

Tuvalete Merhaba platformu 7. yılında yaklaşık 400 bin anne-babaya ulaştı. Tuvalet eğitimi döneminde çocukları olan aileleri bilgilendiren Çocuk Genç ve yetişkin Psikiyatristi Prof. Dr. Bengi Semerci, Selpak, “Tuvalete Merhaba” projesinin 7. yılında anne babaları bilgilendirdi.

 

Tuvalete merhaba diyecek çocuklar gerçekten eğitim için hazır mı?

Tuvalet eğitimi özgüveni pekiştirir

Prof. Dr. Bengi Semerci, çocukta temel kişisel hijyen alışkanlıklarının genelde 24 ile 36. aylar arasında oluştuğunu belirterek şöyle dedi: “Tuvalet eğitimi doğal bir gelişim süreci olmasına karşın, bebeklikten çocukluğa geçişte özenle atlatılması gereken bir öneme sahip. Önemli, çünkü çocukların özgüvenlerinin gelişiminde bu sürecin büyük etkisi var. Bu sürecin inatla ve savaşarak değil, sevgiyle ve keyifle atlatılması gerekir.”

Tuvalete Merhaba diyebilmenin püf noktaları

“Tuvalet eğitiminin evin içindeki en önemli konu, çözülmesi gereken bir süreç şeklinde algılanması, eğitimi hem çocuk hem aile açısından zorlaştıracaktır. Sabır bu dönemin anahtar sözcüğüdür. Bu yüzden eğitimin nasıl verileceğine, çıkabilecek sorunlara yoğunlaşarak, eğitimi bir endişe nedeni, bir sorun gibi algılamamak gerekir. Unutulmamalıdır ki tuvalet eğitimi doğal sürecin bir parçasıdır. Bu nedenle çocuğun eğitim sürecindeki davranışlarına aşırı tepkiler vermemek gerekir.”

Çocuğunuz tuvalet eğitimine hazır mı?

Programda çocukların tuvalet eğitimine hazır olup olmadığını iyi belirlemek gerektiğine değinildi. Çocuğun eğitime hazır olup olmadığını nasıl anlayabilir sorusuna Prof. Dr. Bengi Semerci şu yanıtı verdi…

Çocuğun;

1-Yürüyebiliyor olması

2-Biraz olsun derdini anlatabilmesi, birkaç kelime de olsa konuşabilmesi

3-Kendi kendisine basit giysilerini giyip çıkarabiliyor olması

4-Gün içinde bezinin  2-3  saat kuru kalabiliyor olması

5-Tuvaletini yaptığı saatlerin bir düzene girmiş olması

6-Altı ıslandığında rahatsız olduğunu ifade edebiliyor olması eğitime başlanabilir demektir.

Bu arada ebeveynin de hazır olması önemlidir. Eğer tüm şartlar uygun ise tuvalet eğitimi korkulacak bir şey değildir ve 1 hafta 10 günde tamamlanır.

 

Yeni eklenen dijital kanallarla büyüyerek daha çok anne-babaya destek olacağız

Tuvalete Merhaba projesini Facebook kanalı üzerinden sürdüren Selpak, bu yıl Youtube ve Instagram sayfalarından da anne-babalara tuvalet eğitimi süreci ile ilgili destek verip, sorularını yanıtlamaya başlayacak. Amaçlarının tuvalet eğitimi sürecinde ailelerinin yanında olmak ve uzman desteğini onlar için erişilebilir kılarak yaşanan sorunlara çözüm bulmak olduğunu belirten Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri Kâğıt Kategorisi Pazarlama Direktörü Aslı Biçer “2011 yılından bu yana tuvalet eğitimine başlamamış ya da tuvalet eğitiminde sorunlar yaşayan anne-babalara uzmanlarımızla birlikte destek veriyoruz. Selpak olarak, eğitimin çocukluktan başlaması gerektiğini göz önüne alarak başlattığımız bu projeyle, daha sağlıklı ve çağdaş bir toplum oluşmasına katkıda bulunuyor olmaktan mutluluk duyuyoruz.” dedi