Steptember ile adımlarınız umut oluyor!

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı’nın ülke temsilcisi olduğu, 9 ülkede eş zamanlı gerçekleştirilen “Steptember” sosyal sorumluluk projesinin detayları, Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı Genel Direktörü Nigar Evgin, Vakfın Yönetim Kurulu II. Başkanı Dr. hc. Dilek Sabancı, Steptember İyi Yaşam Gönüllüsü Şah Yaycı ve Aktif Yaşam Gönüllüsü Murat Bür ile çok sayıda davetlinin katıldığı bir basın toplantısı ile duyuruldu.

Steptember ile sağlığa adım atmak hem de spastik çocukların eğitim rehabilitasyon ihtiyacına katkı sağlamak için bu yıl 4 Eylül ile 1 Ekim 2017 tarihleri arasında siz de yürüyebilirsiniz. Eylül (September) ve Step (adım) kelimelerinin birleşmesinden türemiş Steptember, 9 ülkede eş zamanlı olarak düzenlenen sağlıklı ve eğlenceli bir etkinlik. Projeye katılmak oldukça kolay. Projeye www.steptember.org.tr üzerinden kayıt olarak 4 kişilik takımınızı oluşturuyorsunuz. Bağış hedefinizi belirleyin. Üyeliğiniz sonrası size içinde adımsayar olan Steptember Kiti gönderiliyor.  4 Eylül’den itibaren her gün attığınız adımları web sitesine giriyorsunuz bir yandan da sosyal çevrenize bağış yapmaları için çağrıda bulunabiliyorsunuz.

Steptember sosyal sorumluluk projesinin 2011 yılında Avustralya’nın öncülüğünde başlatıldığının bilgisini veren Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı Genel Direktörü Nigar Evgin, “Çeşitli bağış kampanyaları ve sosyal sorumluluk projeleriyle Vakfımızın çalışmalarını genişletme ve daha fazla Cerebral Palsy’li çocuğa ulaşma amacındayız.” dedi.

Sadece yürüyüş değil 40 farklı aktivite mevcut!

Steptember’da üç yılda toplanan bağışlarla 487 kişiye bin 784  seans özel eğitim, rehabilitasyon, fizyoterapi ve erken müdahale desteği verdiklerini vurgulayan Evgin, Steptember’da atılan her bir adımın ve bağış kampanyaları ile toplanan her bir kuruşun, gelecek için büyük bir umut taşıdığını belirtti. Evgin, “Sizleri de bu projeye destek olmaya davet ediyoruz. Eylül ayı boyunca sağlıklı bir yaşam için uzmanlar tarafından önerilen günde 10 bin adım atmayı ve Cerebral Palsy’li çocuklar için bağış toplamayı bir sosyal sorumluluk davranışı haline getirmeyi arzu ediyoruz. Vakfımızın ve bu sistemin şeffaflığını hep ön planda tuttuk. Yaptığınız bağışları ve sonrasında çocuklarımıza yöneltilen harcamaları, elektronik ortamda bire bir izleyebilirsiniz.

Steptember süresince hem Cerebral Palsy’li çocukların hayatlarına dokunacak hem de sağlıklı ve zinde bir yaşamın kapısını aralamış olacaksınız. Günde 10 bin adım ifadesi katılmak isteyenlerin gözünü korkutmasın. Bir ofis çalışanı günde ortalama 3 bin adım atıyor. Geri kalan 7 bin adımı yürüyüş yaparak tamamlamak zorunda değilsiniz. Zira Steptember adım atmaktan ibaret değil. Steptember gönüllüleri koşabilir, bisiklete binebilir, yüzebilir,  veya dans edebilir. Steptember web sitesinde gerçekleştirdiğiniz aktiviteleri otomatik olarak adım sayısına çevirecek 40 farklı etkinlik mevcut” dedi.

 

Dilek Sabancı: “Her çocuğun farklı ve özel olduğuna inanıyorum”

Dünya genelinde 17 milyon Cerebral Palsy’li birey olduğunu, Türkiye’de ise her 8 saatte bir Cerebral Palsy’li bebeğin dünyaya geldiğini belirten Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı Yönetim Kurulu II. Başkanı Dilek Sabancı, “Ben her çocuğun farklı ve özel olduğuna inanıyorum. Cerebral Palsy de çok özel ilgi ve eğitim gerektiren bir durum. Türkiye’de her 8 saatte bir Cerebral Palsy’li bebek doğuyor, bu oldukça ciddi bir rakam. Erken teşhis ve müdahale büyük önem taşıyor. Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı yürüttüğü tüm çalışmalarla toplumun Cerebral Palsy konusunda bilgilenmesine önem veriyor ve toplumun tüm aktörlerinin bu konuya gerekli hassasiyetle yaklaşması için büyük çaba sarf ediyor. Dört yıldır Türkiye genelinde yürütülen Steptember projesinin gelişimini dikkatle izliyorum ve toplumun ilgisinden büyük mutluluk duyuyorum. Bu projenin her geçen gün daha da büyüyeceğine ve daha fazla Cerebral Palsy’li çocuğumuza umut olacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

www.steptember.org.tr