Sperm hücreleri neden dondurulur?

Sperm hücreleri neden dondurulur
Sperm hücreleri neden dondurulur

Erkek üreme hücreleri olan sperm hücrelerinin dondurularak saklanması aslında uzun süredir bilinen ve tıpta uygulanan bir yöntemdir. Sperm hücreleri neden dondurulur sorusunun yanıtını Kadın Hastalıkları ve Doğum, Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Cem Demirel anlattı.

Sperm hücrelerinin dondurulma sebeplerinden biri için “Hastanın kanser tedavisi görecek olmasıdır” diyen Prof.Dr.Cem Demirel, “Erkek eğer kanser nedeniyle kemoterapi tedavisi görecekse bu göreceği kemoterapi sperm hücrelerinin tamamen ortadan kalkmasına yol açabiliyor. Bu hastaların çocuk sahibi olma şansı elinden alınmış oluyor. O yüzden kemoterapi görmeden önce biz erkeklerin sperm örneklerini alıp gelecekteki üreme sağlıklarını koruyabilmeleri için bunları dondurup saklayabiliyoruz. İleride bunları kullanmak için çözebiliyoruz.”dedi.

Sperm sayısı azlığı da sperm hücreleri dondurma sebebi olabiliyor

Sperm hücrelerinin çok düşük ısılarda (-196 °C derece) özel koruyucu maddeler ile kaplanıp dondurulduğunu söyleyen Prof. Dr. Cem Demirel şöyle devam etti; “Bir başka sperm dondurma nedenimiz ise bazı erkeklerde sperm sayısının çok çok az olmasıdır. Yıllar içerisinde o erkeğin sperm sayısı giderek tükenebiliyor ve sperm kalmayabiliyor. Yine bu erkeklerde de spermi dondurup saklamak o erkeğin ilerki üreme sağlığını korumak açısından düşünülebilir. Hatta bazı erkeklerde sperm hücresi menide hiç olmuyor ve biz bu sperm hücrelerini testisten ameliyatla elde ediyoruz ve tüp bebek işlemlerinde kullanıyoruz. Bu sperm hücreleri de cerrahi yoldan elde edildiği için çok değerli hücreler. Bu sebeple spermin bir kısmını kullandıktan sonra geri kalan kısmını da tekrar dondurup ileride kullanılmak üzere saklayabiliyoruz.” 

İş hayatının etkisine de değinen Prof. Dr. Cem Demirel; “Ayrıca bazen tüp bebek uygulamalarında, erkeğin işi sebebiyle her zaman yanımızda olamaması nedeniyle de işlem öncesinde spermleri alıp dondurup saklıyoruz. Böylelikle gerektiğinde kullanmak için muhafaza ediyoruz.” dedi.

Güncel gelişmeleri bizimle takip edin. Kids haber kidsgourmet editörleri tarafından hazırlanan özel haber ve bültenlerdir. İletişim veya görüş için kurumsal@kidsgourmet.com.tr adresine mail atabilirsiniz.