Söylenmeyi bırak hayatı mutlu yaşamaya bak!

Söylenmeyi bırak hayatı mutlu yaşamaya bak!

Söylenmeyi bırak yaşamaya bak! İstediğim şeyleri alamıyorum, istediğim yerlere gidemiyorum, hep çalışıyorum çalışıyorum ama olmuyor, diğerleri benden daha çok kazanıyor, hakkım yeniyor, huzursuz oluyorum mutsuz oluyorum cümleleri size tanıdık geliyor mu? Acaba iletişim hatalarımızı fark ederek günümüzü pozitife çevirerek mutlu olabilir miyiz?

Söylenmeyi bırak hayatı mutlu yaşamaya bak!

Zaman zaman hepimiz, yıllar önce Göksel’in şarkı sözleriyle dile getirdiği “dipteyim sondayım depresyondayım” şarkısındaki gibi moralimizin bozuk olduğu, iletişim kazalarının üst üste geldiği günler yaşayabiliyoruz. Ama bu durum aslında beynimizin bir illüzyonu da olabilir. Bu olumsuz duygulara saplandıkça saplanır, içinden çıkılamaz kocaman bir sorun kütlesi hâline getiririz. Aslında biraz farklı düşünsek çevremizde bizi seven ve gerçekten dost olan kişiler ile doğru iletişim kurup durumumuzu daha net algılamaya çalışsak belki de bu sorunları büyütmek yerine küçültmeyi başarabiliriz.

Olaya bu açıdan baktığımızda peki elimizdekilerin kıymetini biliyor muyuz diye sormalıyız kendimize. Önümüzde bir bardak var ve bu bardağın yarısı dolu. Diğer yarısı ise boş. Sizce bardak dolu mu boş mu? Hayata bakışımız aslında bunun gibi yani elimizdekilerin kıymetini bilirsek bardağa dolu olarak görürüz. Eğer şikayet edersek de bardağın yarısını boş olarak görürüz.

Bardağın boş yanını görüp söylenerek hem kendimizi hem de çevremizi üzmek yerine  biraz da elimizdekinin kıymetini bilip hayata sıkı sıkı sarılabiliriz. Gerçekleşmeyenler için dert yanacağımıza sahip olduklarımızın listesini çıkarıp şükretmek için neden arayabiliriz. Çünkü yaşadığımız kötü günleri hatırladığımızda, atlattığımız da şükretmek için bir çok nedenimiz olduğunu fark edebiliriz. Aslında hayatın ne kadar güzel olduğunu sorunların da bize yeni kapılar açıldığını ve aslında her sorunun yeni bir hayat olarak gördüğümüzde bardağın dolu tarafını görmüş olacağımızı anlamalıyız.

Şikâyet etmek yerine  önünüze güzel bir defter alın ve şükretmek için nedenlerinizi sıralayın. Bazen sizi çok iyi tanıyan yakın dostlarınıza bir kahve yapın ve ona şükredebileceğiniz neleriniz olduğunu sorun. Çünkü bazen sahip olduğumuz bir çok güzelliği, içinde yaşadığımız için göremeyebiliriz. Ama iyi niyetli güzel yürekli dostlarımız bize bu güzellikleri gösterebilir ve aslında bardağımızın yarısının dolu olduğunu ve ne güzel şeylere sahip olduğumuzu fark ettirebilir. Bu andan itibaren hayatta şükretmek için bakmaya ne dersiniz? İşte o zaman hayat çok güzel gelecek size.

Ailelerin ve uzmanların tercih ettiği güvenilir yayın.