Somon püre 9 ay ve sonrası çocuklar için

Somon püre 9 ay ve sonrası çocuklar için

Somon püre 9 ay ve sonrası çocuklar için uygundur. Balık bebeklerin menüsüne balık proteini alerjisi riski nedeniyle 9 aydan sonra ilave edilir. Çocuğunuz eğer alerjik bünyeli ise hekime danışarak 1 yaşından sonra da başlayabilirsiniz.

Somon püre

Malzemeler

50 gr. somon fileto
½  Havuç küçük boy
½ patates (mümkünse küçük taze patates)
1 su bardağı su

Hazırlanışı

Tüm malzeme yıkanır, ayıklanır ve küp küp doğranır. 1 su bardağı su koyulmuş tencereye tüm malzeme ilave edilir ve yumuşayıncaya kadar haşlanır. Piştiğinde ocaktan alınarak 1 çay kaşığı sızma zeytinyağı koyulur. Çatalla ezililerek püre kıvamına getirilir. Ilık olarak bebeğe servis edilir. 

Yrd. Doç. Dr. Mahir Gülcan’ın notu:

Somon, çok önemli bir omega-3 kaynağıdır.  Balık yağı açısından özellikle soğuk denizlerin (Norveç gibi) somonları çok daha zengindir. Ayrıca tüm balıklar gibi çocuklarımız için çok değerli bir protein kaynağıdır. Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin olan Somon, beyin fonksiyonlarını düzenleyerek hafızanın güçlenmesine yardımcı olur. Amerikan Kalp Derneğinin önerilerine göre, haftada 2 defa Omega-3 içeren yiyecekler tüketilmesi kalp sağlığımız açısından oldukça önemlidir. Omega-3 kalp kası fonksiyonlarını düzenleyerek, oluşabilecek ritim bozukluklarına karşı kalbimizi korur. Somon aynı zamanda iyi bir selenyum kaynağıdır. Selenyum, vücudunuza zarar verebilecek maddelerden korunmanıza destek olur. Bu sayede oluşabilecek enfeksiyonlara karşı vücudumuz korunma altına alınır.  Somon, kan basıncının kontrol altına alınmasına yardımcı olur. Bu görevi ile de kalp sağlığı açısından oldukça önemlidir

 

Reklam
Ailelerin ve uzmanların tercih ettiği yayın. Anne bebek çocuk sağlığı, gelişimi ve beslenmesi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.