Sizin hiç hayallerinizi çaldılar mı?

Hayal kurmak ne kadar güzeldir, sınırsızdır, sonsuzdur. Hayallerde çoğunlukla huzur vardır, kimi zaman da kendi kavgalarımızı sürdürürüz. Galibi biz oluruz her defasında. Hayal kurarken, mutlu oluruz. Hani gerçekleşse sanki dünya duracakmış gibi düşünürüz. Bu düşüncelerle de her şey güzel olur. Etrafımız sevdiklerinizle doludur, başarıdan başarıya koşarız, elini tuttuğumuz sevdiceğimiz her daim yanımızdadır. İçimiz huzurla dolar, hayallerimiz bir bir gerçekleşir, rüyalarımızda.

Hiç hayâllerinizi çaldılar mı
Peki sizin hiç hayallerinizi çaldılar mı?

“Şu konuda kitap yazacağım” diye heyecanla hayâllerinizi paylaştığınız arkadaşınızın, aylar sonra sizin hayâllerinizi kendisininmiş gibi kullandığını gördünüz mü? Birçok kişinin bunu yaşadığından eminim. Çünkü, tüm iyi niyetinizle anlattıklarınızı alıp, karşınıza kendinden emin bir şekilde “bu benim fikrimdi” diye çıkanları da gördünüz.

Hayâl hırsızlarından korunmak için ne yapmalı?

Hayaller, kişiye özeldir. Sizin hayallerinizi çalsalar bile aynısını yapamazlar. Kendi kapasiteleri kadarını gerçekleştirebilirler. Siz ise o hayali yaptığınızda, emin olun hayallerinize ruhunuzu, sevginizi ve güzel duygularınızı katacaksınız. Bu güzellikleri sizinle paylaşanlar, hayalinizin ne kadar farklı olduğunu o zaman anlayacaklardır.
Hayâllerinizi herkese değil çok güvendiklerinize anlatın. Çünkü, bazen de sizin hayâlinizi çok saçma bulup, moralinizi bozanlarla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle, gerçekten anlatmaya değecek kişilere anlatın.
Hayal defteri tutun. Yapmak istediklerinizi sıra ile deftere yazın. Hatta bir ajandanız olsa harika olur.
Hayalleriniz neler?
Gelecek sene kendinizi nerede görüyorsunuz?
Gelecek 6 ay içerisinde neler yapacaksınız?
Hedefinizde değişiklikler olacak mı?
Dünyayı gezmeyi istiyorsanız, nerelere gideceksiniz?
Bu yıl kaç tane ağaç dikeceksiniz?
Mutluluk için her ay kendinizi nelerle ödüllendireceksiniz?

Hayallerinizi sınırsız tutun, gerçekleşirse mutluluk olur. Gerçekleşmezse de içinizi ısıtan bir mutluluk olur. Hayalleriniz, gerçekleştikçe, kendinize olan inancınız ve güveniniz artacaktır. Bu yolda başkalarının sizi olumsuz yönde etkilemesine izin vermeyin. Tabii hayallerinizi gerçekleştirmek için yola çıkmadan evvel mantık süzgecinden geçirmek ve sağ duyulu olmak da gerekli. İlk önce güvenilir bir hayaliniz olmalı. Sonra onun peşinden gitmek için çaba sarf etmelisiniz.

Hayallerinizle ve sevgiyle kalın.