Seferihisar Anaokulu’nda Medya Okuryazarlığı Eğitimi Verildi

Seferihisar Anaokulu’nda Medya Okuryazarlığı Eğitimi Verildi

Beslenme Dostu olan Seferihisar Anaokulu’nda, sanata ve edebiyata saygı etkinliği çerçevesinde Emine Beyaz Şenyuva tarafından organize edilen etkinliğe Dedektif Duru Gerçeğin Peşinde -1 Sağlıklı Beslenmenin Gizemli İpuçları kitabının yazarı Esra Öz katıldı. “Keşfeden Çocuklar Yetiştirmek İster misiniz?” başlıklı sunum yapan Öz, konuşmasına başlamadan önce öğrencilerle bir araya gelerek kitaplarını imzaladı.

Seferihisar Anaokulu’nda Medya Okuryazarlığı Eğitimi Verildi

Türkiye’de ilk defa, uzmanlar eşliğinde sağlıklı beslenme ve medya okuryazarlığı bilinci oluşturmak için kitap yazan Öz, öğretmenlere ve velilere medya okuryazarlığı ve sağlık okuryazarlığı hakkında bilgi verdi.

Seferihisar Anaokulu Müdürü Özde Özer tarafından yapılan açılış konuşmasında, sanata ve edebiyata önem verilmesinin üzerinde durdu. Açılış konuşmasından sonra Bilim, Sağlık ve Teknoloji Habercisi Esra Öz, beslenme ile ilgili bilgi kirliliğini ortadan kaldırmak için bu kitabı kaleme aldığını söyledi. Çocuk kitaplarının çok önemli olduğunu belirten Öz, “Özellikle beslenme konusunda ailelerin kafası sürekli karışıyor. Medyada oluşan bilgi kirliliği kitaplara da sıçrayınca, buna bir çözüm üretmem gerektiğini düşündüm” dedi.

Kitapta yer alan uzmanlar hakkında bilgi veren Öz, şunları söyledi: “Beslenme konusunda araştırmaları Nature gibi dünyaca ünlü bilimsel dergilerde yayımlanan Harvard Üniversitesi’nden Dr. Semir Beyaz, çocukların dilinden konuşmam için en tepkili eleştirileri yaptı ve kitap onun önerileriyle şekillendi. Çocuk sağlığı ve diyabet konusunda çalışmalarıyla tanınan Yale Üniversitesi’nden Dr. Eda Cengiz, çocuklar için hassasiyetle yaklaşarak, gelecek nesillerin sağlıklı yaşaması ve obezite ile gelen hastalıklardan korunması için olması gerekenlere dikkat çekti. Sağlıklı beslenmenin bir ekip işi olduğunu sürekli vurgulayan Diyetisyen Dr. Banu Salman, kitaptaki tüm beslenme önerilerini ve detaylarını bilimsel çerçevede belirlememde destek oldu. Klinik Psikolog Efsun Tatar, çocuk psikolojisi açısından değerlendirdi. Bilimsel düşünce ve sağlıklı yaşam biçimi davranışları konularında doğru yönlendirmek için her kelimeyi dikkatle okuyup seçmeme yardım eden Uzman Psikolog Handan Odaman Uşaklıgil, hem kurgu hem de psikolojik çerçeveden incelikle yaklaştı.”