Sebzeli peynirli fırında omlet 1 yaş ve sonrası çocuklar için

Sebzeli peynirli fırında omlet 1 yaş ve sonrası çocuklar için

Sebzeli peynirli fırında omlet

Malzemeler

10  dal ıspanak (yıkanıp ayıklanmış, doğranmış)
1 tatlı kaşığı zeytinyağı
3 çorba kaşığı süt
1 çorba kaşığı kaymak
4 adet yumurta
2 çorba kaşığı rendelenmiş beyaz peynir

Hazırlanışı

Ispanak yıkanır ve küçük doğranır. Bir tavaya yağ koyulur ve ıspanak 8-20 dakika pişirilir.  Diğer tarafta kaymak ve süt birlikte çırpılır, yumurtalar eklenerek karıştırmaya devam edilir.

Fırça yardımıyla yağladığınız kaba sotelenmiş ıspanak ile harmanladığınız yumurta dökülür. Rendelenmiş peynir de ilave edildikten sonra 170 dereceye ısıtılmış fırında yaklaşık 6-8 dakika pişirilir. Sıcak servis edilir.

Not: Kaymak geleneksel pişirme yöntemlerinde kullanılan bir üründür. Omletin yumuşak ve lezzetli olmasını sağlayacaktır.

Yrd.Doç.Dr.Enver mahir Gülcan’ın notu

Yumurta, hayvansal protein içeriği açısından oldukça zengin ve fiyat olarak ucuz bir besindir. Düşük kalorili olması diğer bir avantajıdır. Yumurta satın alırken organik olmasına ama bununla birlikte güvenilir bir markanın ürünü olmasına da dikkat etmenizde fayda var. Yumurtayı son kullanma tarihine dikkat ederek almanız ve kullanmadan önce akan suda yıkamanızı öneririm. Evde buzdolabında muhafaza ediniz.

 

Ayşe Nil Dinler
Ayşe Nil Dinler, mutfak şefi, eğitmeni, danışmanı ve yemek yazarıdır. Milliyet Lezzet ekinde  uzun süre yazan Ayşe Dinler, hâlen Kids Gourmet yemek yazarı ve editörüdür.  Ayşe Nil Dinler, TV programlarına yemek konusunda danışmanlık yapmakta ve kimi zaman da programlara konuk olarak katılarak yöresel ve dünya mutfaklarından örnekler sunmaktadır. Ayrıca Narenciye Tanıtım Grubu için hazırladığı, İngilizce olarak da yayınlanan  "Citrus Recipes" (Narenciyeli Yemekler) kitabı bulunmaktadır. Ayşe Nil Dinler İngilizce, İtalyanca ve Japonca bilmektedir.