Sebzeli peynirli dürümler 2 yaş ve sonrası çocuklar için

Sebzeli peynirli dürümler 2 yaş ve sonrası çocuklar için

Sebzeli peynirli dürümler 2 yaş ve sonrası çocuklar için

Sebzeli peynirli dürümler

Malzemeler

4 adet dürüm ekmeği veya tost ekmeği
1/2 avokado
1 tutam maydanoz
2 çorba kaşığı yoğurt
1/2 adet kabak (ayıklanıp rendelenmiş)
1 adet havuç (ayıklanıp rendelenmiş)
1 çorba kaşığı zeytinyağı
100 gr beyaz peynir

Not: Küçük çocuklar lavaş ekmeğini yiyemeyeceğinden onlar için ev yapımı ekmek, sandviç ekmeği gibi yumuşak ekmekler kullanılabilir. Tam tahıllı olmasını tercih etmeniz önerilir. 5 yaş üzeri okul çocukları lavaş ekmeğini yiyebilir.

Çocuğun yerken zorlanması onu yiyecekten uzaklaştırır bu sebeple çocuğunuzun yaşına uygun malzeme seçimi önemlidir.

Hazırlanışı

Tava ocağa koyulur. Havuç ve kabak sızma zeytinyağı ile hafif yumuşayacak şekilde 2-3 dakika karıştırılarak pişirilir. Daha sağlıklısı buharda pişirmenizdir. Avokado, maydanoz ve yoğurt mutfak robotundan geçirilir. Sotelenip soğutulan sebzeler yoğurtlu karışıma eklenir. Sebzeler kayboluncaya kadar mutfak robotunda çekilir. Beyaz peynir ezilir ve hazırlanan karışım ile harmanlayın. Bu karışım 3-4 lavaş ekmeğine sürülür. Aralarına dilimlenmiş avokado veya çocuğunuzun sevdiği başka bir sebze eklenerek rulo şeklinde sarılır. Lavaş içine haşlanmış, didiklenmiş tavuk eti de koyulabilir.

Yrd.Doç.Dr.Enver Mahir Gülcan’ın notu

Sebzeli peynirli dürümler özellikle okula çağı çocukları için son derece uygun bir beslenme çantası içeriği. Tavuklu olarak hazırlarsanız yanına da meyvesini koyduğunuzda dengeli bir öğün olur. Sebzeleri çocuklara yedirmekte zorlanan anneler için de değişik bir yol olarak denenebilir. Bu arada artık lavaş ekmeğinin de tahıllısı satılıyor bildiğim kadarıyla. Eğer çocuğunuzun tahıllara karşı bir duyarlılığı yoksa lavaş ekmeğini de tam tahıllı seçmeniz daha iyi olur. Burada genellikle yemeklerden söz ediyoruz ama çocuklarımızın gün içerisinde sıvı alımına da özen gösterelim. Sıvıyı özellikle su olarak alması önemli.

Çocuğun yakınlarında daima su bulundurduğunuzda susadıkça onu içecektir ve başka içeceklere fazla yönelmeyecektir. Şekerli ve bol asitli içecekler çocuklar için uygun değildir.

Ayşe Nil Dinler, mutfak şefi, eğitmeni ve yemek yazarıdır. Milliyet Lezzet ekinde  uzun süre yazan Ayşe Dinler, hâlen Kids Gourmet yemek yazarı ve editörüdür.  Ayşe Nil Dinler, TV programlarına yemek konusunda danışmanlık yapmakta ve kimi zaman da programlara konuk olarak katılarak yöresel ve dünya mutfaklarından örnekler sunmaktadır. Ayrıca İngilizce olarak da yayınlanan  "Citrus Recipes" (Narenciyeli Yemekler) kitabı bulunmaktadır.