Salata pastası 9 ay ve sonrası

Salata pastası içindeki gıdalar 9 ay üzeri sağlıklı çocukların yiyebileceği gıdalar. Ancak 9 aylık bir çocuk bu salatadan belki 2-3 tatlı kaşığı kadar yiyebilecektir. O nedenle bu salatayı aileniz için günlük yemek menünüz dahilinde yapıp miniklere de bir miktar yedirebilirsiniz.

Salata pastası 9 ay ve sonrası

Salata pastası

Malzemeler

1 büyük kırmızı pancar
3 büyük boy patates
4 havuç
½ demet maydanoz
½ demet dereotu
2 yemek kaşığı sızma zeytinyağı

Hazırlanışı

Kırmızı pancar ve patatesler ayrı kaplarda haşlanır, kabukları soyulur ve rendelenir. Havuçlar ayrı bir kapta rendelenip zeytinyağı ile birlikte bir tavada kapağı kapalı biçimde yaklaşık 10 dk. pişirilir, soğuyunca kıyılmış dereotu eklenir. Kırmızı pancar içerisine küçük 1 diş sarımsak arzuya göre rendelenerek eklenebilir. Haşlanıp rendelenmiş patatesler içerisine kıyılmış maydanoz  ilave edilir. Derin çukur yuvarlak bir kap içerisine buzdolabı poşeti veya strech film dışarı taşacak biçimde serilir. Önce kırmızı pancar, ardından patatesli karışım ve havuçlu karışım kat kat döşenir. Buzdolabında 2-3 saat dinlendirildikten sonra düz servis tabağına ters çevrilerek üzerindeki poşet alınır pasta biçiminde dilimlenerek servis edilir.

Dr. Gülşah Güven’in notu:

Vitamin ve lif açısından zengin bir yemek. Ayrıca antioxidan içermesi daha da sağlıklı kılıyor bu tarifi. Sebze yemeği sevmeyen çocuklar için iyi bir alternatif olabilir.

Not: 1 yaş üzeri çocuklar için kırmızı pancar içerisine 1 diş sarımsak arzuya göre rendelenerek eklenebilir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.