Prematüre bebeklerin anne sütü ile beslenmesi yeterli mi?

Prematüre bebeklerin anne sütü ile beslenmesi yeterli midir?

Prematüre, miyadından önce doğmuş bebeklere denir. Bir bebek 37 haftadan önce doğmuş ise ister tekil ister çoğul gebelik olsun prematüre olarak kabul edilmektedir. Anne sütü bebek için mucize bir besindir. Prematüre bebeklerin anne sütü ile beslenmesi emzirmeyi önleyen herhangi bir sebep yok ise ilk kuraldır. Özellikle doğumdan sonra ilk günlerde gelen süt bebekler için çok faydalıdır. Bu süte kolostrum adı verilir. Bebeği hastalıklardan koruyucu etkisi ve besin değeri yüksek olan bu süt ilk birkaç gün gelmeye devam eder.

Prematüre bebeklerin anne sütü ile beslenmesi

Prematüre bebeklerin anne sütü ile beslenmesi, bebeğin eğer prematürelik haricinde başka bir problemi yoksa hastanede yatış süresini kısaltır. Anne sütü, anne tarafından bebeğin doğduğu haftadaki ihtiyaçlarına uygun olarak üretilir. Bebek büyümeye devam ettikçe sütün içeriği de değişiklik gösterir. Prematüre bebeklerin annelerinin sütü genellikle daha fazla protein ve yağ içerir. Çoğu prematüre bebeğe ilk 6 ay yalnızca anne sütü vermek yeterlidir. Prematüre bebeğin tam gelişmemiş sindirim sistemi için anne sütünün hazmı hazır mamalara oranla daha kolaydır. Sindirim istemini ve böbrekleri daha az yorar.

Prematüre bebek emzirilemiyorsa ne yapılabilir?

Bebek emebilecek büyüklükte ise emzirilmelidir. Emebilecek kadar büyük olmayan bebekler için besin tüple verilir. Ancak ne şekilde olur ise olsun ilk tercih edilen besin anne sütü olmalıdır. Tüp ile ağızdan yahut mideden beslenen bebeklere de ilk tercih olarak anne sütü verilmektedir.

Bebek hastanede yatarken anne sütünü normal şartlarda bebeğin emeceği saatlerde sağarak bebeğe götürebilirsiniz. Artan süt olur ise buzdolabında ve derin dondurucuda temiz ve kapalı şişeler veya süt saklamak için özel üretilen torbalar içerisinde saklayabilirsiniz. Anne sütü buzdolabının günlük kullanım bölümünde 3 gün, buzlukta 3 ay,  derin dondurucuda -18 derecede 6 ay saklanabilir.  Saklama işlemi yapmadan önce dikkat etmeniz gereken anne sütü saklama kuralları okumanızı öneririz.

Prematüre yenidoğan bebek anne sütü ile besleniyor ise ek olarak hekiminiz D vitamini ve demir takviyesi verebilir. Bunun haricinde hekim bebeğin gelişimini değerlendirerek başka öneriler de sunabilir. Bu noktada prematüre bebeğin hastanede ne kadar süre ile kalacağı, bir hastalığının olup olmadığı gibi konular hekim önerisini etkileyecektir.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Çocuk Gastroenteroloji Hepatoloji ve Beslenme Uzmanı olan Doç. Dr. Enver Mahir Gülcan, özel bir hastanede görev yapmaktadır. Hekim yazarımızı sosyal medya hesaplarından da takip edebilirsiniz.