Peynirli ve yumurtalı ekmek 1 yaş ve sonrası

Peynirli ve yumurtalı ekmek 1 yaş ve sonrası

Peynirli ve yumurtalı ekmek tarifi içinde bulunan 2 yumurta, süt,  peynir nedeniyle hayvansal protein, kalsiyum açısından da zenginleştirilmiş bir tarif.  Çocuğunuza sadece un ve sudan oluşan karbonhidrat ağırlıklı bir ekmek yerine, protein içeriği yükseltilmiş bir ekmek yedirmek istiyorsanız bu tarif tam size göre.

Peynirli ve yumurtalı ekmek

Malzemeler

1,5 su bardağı tam buğday unu
1,5 su bardağı normal un
1 paket kuru maya
1 kibrit kutusu beyaz peynir
1 çay bardağı sızma zeytinyağı
1 su bardağı ılık süt
2 yumurta

Not: Çocuğunuzun damak zevkine göre içine dövülmüş ceviz de ilave edebilirsiniz.

Hazırlanışı

Ilık süt ile kuru maya iyice karıştırılarak maya eritilir. Bu karışım 10 dakika oda sıcaklığında bekletilir. Maya karışıma geri kalan tüm malzeme ilave edilir ve iyice yoğurulur. Üzeri kapatılan hamur 25-30 dk. oda sıcaklığında bekletilir. Sonra tekrar yoğurulur. 10 dk. daha bekletilir. Ardından yuvarlak veya simit şeklinde şekil verilerek üzerine sızma zeytinyağı sürülür. 170 derece önceden ısıtılmış fırında yaklaşık 30 dakika pişirilir. Sıcacık ekmeğiniz hazır.

Doç. Dr. Enver Mahir Gülcan’ın notu:

Ekmek çocuk beslenmesinde olması gereken bir besindir. Peynirli ve yumurtalı ekmek içeriğinin zenginleştirilmiş olması nedeniyle çocuk beslenmesi için daha uygundur. Tabi çocuğunuzun süt ve yumurta proteini alerjisi yoksa. Okul çağındaki çocukların beslenme çantası için de iyi bir alternatif.

Ayşe Nil Dinler, mutfak şefi, eğitmeni ve yemek yazarıdır. Milliyet Lezzet ekinde  uzun süre yazan Ayşe Dinler, hâlen Kids Gourmet yemek yazarı ve editörüdür.  Ayşe Nil Dinler, TV programlarına yemek konusunda danışmanlık yapmakta ve kimi zaman da programlara konuk olarak katılarak yöresel ve dünya mutfaklarından örnekler sunmaktadır. Ayrıca İngilizce olarak da yayınlanan  "Citrus Recipes" (Narenciyeli Yemekler) kitabı bulunmaktadır.