Pera Müzesi’nden okul gruplarına özel ücretsiz atölye

Pera Müzesi, ana sergi mekânlarından biri olduğu “iyi bir komşu” temalı 15. İstanbul Bienali kapsamında çocuk ve gençlere özel bir eğitim programı sunuyor. Pera Eğitim ile sanatçı ve eğitimci Polly Brannan iş birliğinde geliştirilen program, genç katılımcılara ev, komşu ve mahalle kavramları üzerine düşünme ve kendi sanat eserlerini yaratma imkânı tanıyor. Okul gruplarına yönelik hazırlanan program, 22 Eylül – 12 Kasım tarihleri arasında ücretsiz gerçekleşiyor.

Pera Müzesi’nden okul gruplarına özel ücretsiz atölye

 

Pera Müzesi’nin okul gruplarına yönelik düzenlediği eğitim programında, çocukları ve gençleri, sergi turları ve sohbet eşliğinde gerçekleşen yedi farklı uygulamalı atölye bekliyor. Anaokul, ilkokul, ortaokul ve lise yaş gruplarına hitap eden atölyeler, 15. İstanbul Bienali’nin “iyi bir komşu” teması etrafında şekilleniyor.

Öğrenciler ev, mahalle ve aidiyet kavramlarını sorguluyor!

Anaokulu gruplarına yönelik hazırlanan Evim Çantamda atölyesi, “iyi bir komşu” sergi turu ile başlıyor. Tur sırasında gerçekleştirilen sohbet, ev, aile bireyleri, birlikte yaşanılan hayvanlar ve komşular üzerine yoğunlaşıyor. Sergi turunun ardından katılımcılar, renkli kartonlarla oluşturdukları geometrik formlarla kendi evlerini tasarlıyor.

İlkokul ve ortaokul öğrencileri için tasarlanan Yine, Yeni, Yeniden atölyesi, sanatçı Dayanita Singh’in arşiv eserlerinden ilham alıyor. Bu atölyede katılımcılar, kese kağıdı, renkli karton, keçeli kalem, strafor ve pastel boya kullanarak hafızalarında yer eden mekânları, kişileri, komşuları, anıları resmediyor, ardından bu resimleri taşınabilir müzeye çeviriyor. Kağıttan Mahallemiz atölyesi, öğrencilerle ev ve komşuluk kavramları üzerinde fikir alışverişi yaparak başlıyor. Ardından, öğrenciler mahallelerini resmederek ev şeklinde kağıtlar tasarlıyor, tasarlanan evler birleştirilerek mahalleler oluşturuluyor, düşünceler paylaşılıyor.

Lise gruplarına hitap eden Haydi Bizde Buluşuyoruz! atölyesinde katılımcılar, komşularını da düşünerek bir ev partisi planlıyor. Parti için gerekli malzemelerin mahalledeki hangi mekândan alınacağı, hangi komşulardan ne yönde destek isteneceği, kimlerin davet edileceği gibi konularda birlikte karar vererek, organizasyon süreci ve komşuluk ilişkileri hakkında tekrar düşünmeleri sağlanıyor.

Gözde İlkin’in Devrik Ev isimli eserinden esinlenerek hazırlanan Kitap ve Hafıza Haritaları atölyesi öğrencileri evleri ve mahalleleri hakkında tartışmaya davet ediyor. Gençler fotoğraf, buluntu malzeme ve çizim tekniğini kullanarak kendi büyük mimari kolajlarını oluşturmak için hikâye anlatımı, zihin haritalama, psikocoğrafya gibi konularda bilgi ediniyorlar.

Pera Engelsiz, komşu portreleri çizerek mahalle kuruyor!

İlkokul, ortaokul ve lise yaş gruplarındaki işitme engelli ziyaretçilere yönelik hazırlanan Komşunun Portresi atölyesi, sanatçı Gözde İlkin’in buluntu kumaşları dönüşüme uğratarak yaptığı eserlerden yola çıkıyor. Atölyede öğrenciler, artık kumaş, bristol karton, gazlı kalem gibi materyallerle komşularının portrelerini canlandırıyor. Çocuklarla mahallelerinde bulunan eczane, okul, manav, market gibi yapılar hakkında sohbetle başlayan Mahalleni Kur atölyesi, bristol karton ve renkli kalemler kullanarak tasarlanan binalar aracılığıyla renk uyumunun farkındalığını arttırıyor. Anahtarım Komşumda atölyesinde katılımcılar, fosforlu etiket ve siyah fon kartonu birleştirerek ev anahtarı tasarlarken, “yedek anahtarı kime emanet etmeliyiz?” sorusu üzerinden komşuluk kavramını sorguluyor.

Pera Müzesi’nden okul gruplarına özel ücretsiz atölye

Okul gruplarına yönelik atölyeler, Perşembe ve Cuma günleri 10.00-11.30, 11.30-13.00, 13.00-14.30 saatleri arasında, Pera Engelsiz atölyeleri Salı ve Çarşamba günleri 10.30-12.00, 12.30-14.00 saatleri arasında ücretsiz gerçekleşiyor.

Detaylı bilgi ve rezervasyon için: 0212 334 99 00 (4) [email protected]