Patates pizzası 1 yaş ve sonrası

Patates pizzası 1 yaş ve sonrası

Patates pizzası 1 yaş ve sonrası

Patates pizzası

Malzemeler

2 orta boy patates
50 gr. taze kaşar peyniri
1 tutam maydanoz
50 gr. kavrulmuş kıyama veya 4 parça çemensiz pastırma
2 yemek kaşığı sızma zeytinyağı

Arzu ettiğiniz önceden pişirilmiş sebzeler meselâ; domates, dilimlenmiş zeytin, renkli tatlı biberler, mantar vb.

Hazırlanışı

Patatesler yarım santim kalınlığında büyük dilimler halinde doğranır. Suda kısa süre ovulur ve suyu dökülür. Orta boy yanmaz bir tavaya zeytinyağı koyulur, patatesler tavaya düzleştirilerek yayılır. Tavanın şeklini alması sağlanır. Üzerine kapak kapatılır kısık ocakta 10-15 dk. pişirilir.
Rendelenmiş ve maydanoz ile karıştırılmış kaşar peynir tavadaki patateslerin üzerine ilave edilir.  Ardından pastırma parçaları ikiye bölünerek tavadaki karışımın üzerine serpiştirilir ve kapak kapatılır. Pizza gibi üçgen parçalara bölünerek servis edilir.
Not: Çocuğunuzun damak tadına göre malzemeyi farklı kullanarak değişik tatlar yaratabilirsiniz.

Yrd. Doç. Dr. Enver Mahir Gülcan’ın notu:

Kötü bir şöhrete sahip olan patates aslında hiç yağ içermez. Orta boy bir patates sadece 100 kalori verir. Buna karşılık patates lifli bir besindir. Bir C vitamini ve B6 vitamini deposudur. Demir de içerir. Portakal ve domates kadar olmasa da patates elma, armut ve ayvadan daha fazla C vitamini içerir. Her gün 200-300 gram büyüklüğünde bir patates yenmesi halinde, vücudun günlük C vitamini ihtiyacı rahatlıkla karşılanabilir. Pizzanızı hazırlarken dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta da patatesin kabuklarının soyulma şekli. Kabukları kalın soymak, besin değerlerinin azalmasına neden olacağından ya kabukları ile yemek ya da mümkün olduğunca ince soymak gerekir. Patatesin aynı zamanda bir nitrik asit ve çinko deposu olduğu da gösterilmiş olup bu özelliği ile ishal veya mide-barsak sistemi bozukluklarında değerli bir besindir. Sonuç; özellikle okul çağı çocuklarının çok sevdiği pizzayı yaparken hamur mu patates mi sorusuna cevap bu pizzada.

Ailelerin ve uzmanların tercih ettiği güvenilir yayın.