23 Nisan’da online gezebileceğiniz müzeler sizi bekliyor

Online gezebileceğiniz müzeler sizi bekliyor
Online gezebileceğiniz müzeler sizi bekliyor

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda evinizin konforunda gezebileceğiniz online müzeler sizi bekliyor. Hemde gerçeği kadar net görüntüler eşliğinde! Online olarak gezebileceğiniz müze ve ören yerlerini sizler için derledik. Hepsi birbirinden güzel ve özel bu müzeleri gezerken çocuğunuzla paylaşabileceğiniz bazı önemli bilgileri de listemizde bulabilirsiniz.

Ailece online gezebileceğiniz müzeler

İlk olarak Türkiye’de online gezebileceğiniz müzeler ile başlıyoruz.

Göbeklitepe

Şanlıurfa'da çocuklarla gezilecek yerler

Keşfedilmesiyle birlikte dünya tarihini değiştiren Göbeklitepe ören yerini sanal ortamda rahatlıkla gezebilirsiniz. Eğer VR gözlükleriniz varsa ören yerini 3 Boyutlu deneyimleme şansına da sahip olabilirsiniz. Birlikte gezmek ve bilgi paylaşımı açısından bulunmaz bir fırsat. Hemen gezmeye başlamak için tıkla.

“Şanlıurfa ilimizin 22 km kuzeydoğusunda bulunan Örencik Köyü yakınlarındaki Göbeklitepe, dünyanın bilinen en eski kült yapılar topluluğudur. UNESCO Dünya Mirası olarak kabul edilen bu kült yapının geçmişinin M.Ö. 10.000 yılına dayandığı düşünülmektedir. Bu yapıların ortak özelliği, T biçimindeki 10-12 dikilitaşın yuvarlak planda dizilmiş, aralarının ise taş duvarla örülmüş olmasıdır. Bu dikilitaşların çoğu üzerinde insan, el ve kol, çeşitli hayvan ve soyut semboller, kabartılarak veya oyularak betimlenmiştir. Söz konusu motifler bir süsleme olamayacak kadar yoğun olarak kullanılmıştır. Bu kompozisyonun bir öykü, bir anlatım veya bir mesaj ifade ettiği düşünülmektedir. Hayvan motiflerinde boğa, yaban domuzu, tilki, yılan, yaban ördeği ve akbaba en sık görülen motiflerdir. Bir yerleşim yeri değil, kült merkezi olarak tanımlanmaktadır. Buradaki kült yapıların tarım ve hayvancılığa yakın olan son avcı grupları tarafından inşa edilmiş olduğu anlaşılmaktadır.”

Kaynakça: https://muze.gov.tr/ ve https://tr.wikipedia.org/

Oyuncak Müzesi İstanbul

Çocukların severek gittikleri yüzlerce oyuncak içinde hayallere daldıkları bu müzeyi de küçük çocuğunuzla birlikte gezebilirsiniz. Müzeye 360 derece sanal bir tur düzenlemek isterseniz link.

Salvador Dali Tiyatrosu ve Müzesi

Online olarak gezebileceğiniz müzeler sizi bekliyor
Online olarak gezebileceğiniz müzeler sizi bekliyor

İspanyanın Katalonya bölgesinde Figueres kentinde bulunan bu müze Dali’nin gençlik dönemi yapıtlarının ilk kez sergilendiği yer olan kent tiyatrosu, müzenin merkezini oluşturmaktadır. Mimarisi ile de dikkat çeken bu müze gezmek için oldukça ilginç bir sanal deneyim sunuyor. Müzeyi buraya tıklayarak gezebilirsiniz.

Salvador Dalí, 11 Mayıs 1904 ile 23 Ocak 1989 arasında yaşamış Katalan sürrealist ressamdır. Eserlerindeki gerçeküstü ve çarpıcı imgelerle ünlenen ressamın en bilinen eseri “Belleğin Azmi” dir.

Google ile Miniatur Wunderland’ı keşfedin

Google ile Miniatur Wunderland’a girerek küçücük bir dünyada gezmeye başlayabilirsiniz. Bunu yapmak için Google’ın Almanya Hamburg’da bulunan Miniatur Wunderland‘ı özel olarak kayda aldığı çekimleri izlemeye başlayabilirsiniz. Hemen tura başlamak için buraya tıklayabilirsiniz.

Vatikan Sistina Şapeli

Vatikan katolik dininin merkezi olmakla birlikte dünyanın en küçük devletidir. İtalya sınırları içinde yer alan Vatikan’ın ünlü Sistene Şapeli ise içinde Michelangelo başta olmak üzere pek çok eşsiz sanatçının eserlerini barındırır. Sistina aynı zamanda Papa’nın resmi ikametgâhı olan Apostol Sarayı’nda yer alır. Tavan ve duvar resimleri ile ünlü şapeli ücretsiz olarak buradan gezebilirsiniz.

Stonehenge Sanal Tur

Stonehenge, dünyanın en ünlü tarih öncesi anıtıdır. Birkaç aşamada inşa edilmiştir: ilk anıt, yaklaşık 5.000 yıl önce inşa edilen erken bir henge anıtıydı ve benzersiz taş daire ise M.Ö. 2500 civarında geç Neolitik dönemde dikildi. Erken Tunç Çağı’nda ise yakınlarında birçok mezar höyüğü inşa edildi. Bugün, Avebury ile birlikte Stonehenge, eşsiz bir tarih öncesi anıt yoğunluğu ile bir Dünya Mirası Alanı’nın merkezini oluşturuyor. Tabii bu ünü Göbeklitepe’nin keşfiyle biraz gölgede kaldı denilebilir. Yine de insanlığın bu eşsiz eserini gezmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Farklı ülkeleri görmek ister misiniz?

Sanal ortamda farklı ülkeleri bir arada bulabileceğiniz birçok site bulunuyor. Bunlardan biri olan Airpano’ya ulaşarak video veya fotoğraf galerilerini gezebilirsiniz. Siteye ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ailelerin ve uzmanların tercih ettiği güvenilir yayın.