Okul üniformalarını yeni tutmanın yolları

Okul hayatının hem çocuğunuz, hem de sizin için zorlayıcı yanları olsa da, en zorlu görevlerden birini, gün boyu dersten oyuna, yemekten yola kadar tüm anlara eşlik eden okul üniformaları üstlenir. Miniklerin, üniformalarının kirlenmesini ve eskimesini çok da önemsemeyeceğini düşünürsek bu kıyafetleri yeni tutabilmek adeta bir meydan okumaya dönüşür. Okul üniformalarını, hor kullanmaktan lekelere kadar birçok tehlikeden korumak ve küçülene kadar kullanabilmek için bazı ipuçları işinize yarayacaktır.

Okul Üniformalarını Daha Bilinçli Kullanmak

Gün boyunca oluşabilecek çok sayıda lekeye geçmeden önce, üniformaların hızla eskimesini önlemek için bazı adımlar atabilirsiniz. Bunların en önemlilerinden biri, birden çok üniforma bulundurmak ve bunları dönüşümlü giydirmektir. Böylelikle aynı üniforma hızla eskimez ve biri lekelendiğinde ona bilinçli bir şekilde müdahale ederken diğerini giydirebilirsiniz. Bazı diğer ipuçları ise şunlardır:

  1. Okul üniformalarını önerilen derecede ve devirde yıkayın çünkü kolaylıkla küçülebilirler.
  2. Kurutma makinesinde kurutmak ister istemez küçülmeye sebep olacaktır. Bu makinelerde düşük ısı kullanın veya üniformaları doğal olarak kurutun.
  3. Çocuklarınız eve gelip üniformalarını çıkardığında lekeleri kontrol edin ve tozlarını alın. Daha sonra katlayıp düzenli bir şekilde koymalarını sağlayın.
  4. Yıkarken renk veren parçaları tespit edin. Renkli ve beyazları ayırsanız bile bazı gözden kaçan parçalar beyazları soldurabilir.

Yıkamadan önce üniformanın ceplerini iyice kontrol etmeniz önerilir çünkü çocukların ceplerine neler koyacakları hiç belli olmaz. Hatta yıkadıktan sonra makinenin içini etraflıca kolaçan edince bile bazı sürprizlerle karşılaşabilirsiniz.

Okul Üniformalarındaki Lekelerle Başa Çıkmak

Resim derslerinden, teneffüslerde yenen yiyeceklere kadar okul üniformaları adeta birer leke mıknatısıdır. Çocuğunuz okul dönüşünde sizi mürekkep lekesi nasıl çıkar sorusuyla baş başa bırakıyorsa öncelikli olarak en etkili tavsiye lekeye bir an önce müdahale etmek olacaktır. Olası lekelerle ilgili yapabileceğiniz bazı şeyler şunlardır:

  • Üniformaya bulaşan çamur lekesi ise karbonat ve suyu karıştırarak bir macun elde edebilir, lekeyi bunla silebilirsiniz. Sonrasında çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz.
  • Meyve lekeleri bulaşmışsa limon suyuyla ovmak lekenin çıkarılmasını kolaylaştırabilir.
  • Eğer kıyafete bulaşan yapıştırıcı ise daha çok yayılmasını önlemek için bu sefer kurumasını beklemek daha iyi olacaktır. Kuruduktan sonra kazıyın, bir gece soğuk suda bırakın, ertesi gün deterjanlı bezle silin ve normal şekilde yıkayın.
  • Eğer okul üniformasına mürekkep lekesi bulaşmışsa ispirtoya batırılmış bir pamukla lekeyi silebilir, daha sonra etiketinde belirtildiği şekilde yıkayabilirsiniz. Alkol bazlı olduğu için saç spreyi gibi bir ürünün lekeye sıkılması da işinizi kolaylaştırabilir.

Üniformaya bulaşan mürekkebin su veya yağ bazlı olması yapılması gereken işlemleri değiştirebilir.

Okul üniformalarına siz ne kadar özen gösterirseniz gösterin, çocuğunuzun eğlenirken ve öğrenirken aynı derecede dikkatli olmasını beklemek gerçekçi olmaz. Bunun yanında ne kadar hızlı büyüdüklerini de göz önüne alınca, okul üniformalarını satın alırken ekonomik çözümler yapmak, daha sonra mümkün olduğunca yeni kalmaları için elinizden geleni yapmak en iyisi olacaktır.

Büşra Yılmaz'a kurumsal@kidsgourmet.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.