Okul kantinlerine Okul Gıdası logosu uygulaması

Okul kantinlerine Okul Gıdası logosu uygulaması

Obezite ve getirisi olan sağlık sorunlarını önlemek konusunda çalışmalar devam ederken, çocuk ve gençlerin sağlıklı beslenmesi için atılan adımlara bir yenisi daha eklendi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin katılımıyla “Okul Kantinlerinde Satışa Sunulacak Gıdalar ve Bu Gıdalarda Kullanılacak Logo Uygulamasına İlişkin İş Birliği Protokolü”nü imzaladı. 2019-2020 öğretim yılından itibaren okul gıdası logosu, okullarda satışı yapılabilecek kriterleri sağlayan ürünlerde olacak.

Çocuklar ve veliler Okul Kantinlerinde Satışa Sunulacak Gıdalar ve Bu Gıdalarda Kullanılacak Logo uygulaması ile artık kantinlerde satılan gıdaların denetlenmiş olup olmadığını görebilecek. Proje ile enerji içeriği yüksek, besleyici içeriği düşük ürünlerin tüketimini engelleyerek çocukluk çağı obezitesi ve buna bağlı gelişen kalp damar, diyabet, karaciğer yağlanması, duruş bozukluğu, erken ergenlik gibi daha pek çok sağlık probleminin engellenmesi planlanıyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca,imza töreninde yaptığı konuşmada, “Çocuk ve gençler geleceğin teminatıdır. Onları hayata hazırlanırken alınan iyi eğitimin yanı sıra fiziksel ve ruhsal gelişimlerinin de sağlıklı olması önemli. Bakanlık olarak bu konuda gereken tüm adımları atacağız.” dedi.  Beslenme Dostu Okul programına dahil olabilmenin ilk şartının Beyaz Bayrak sahibi olmak olduğunu belirten Bakan Koca, “Bu okullarımız, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı tarafından sürekli denetlenmektedir. Denetlemelerde kantinlerde satılan ürünlerin belli standartlar dahlinde olup olmadığı kontrol edilmektedir. Bu konuda çalışmalarımızı hızlandırıyoruz.” diye konuştu.

Bakan Pakdemirli ise bakanlığınca yürütülen Beslenme Dostu Okul Programı’nda, okul kantinlerine özel hijyen kuralları ve kantin personeline eğitim gibi uygulamaların yer aldığını belirtti. Protokol ile artık okul kantinleri üç bakanlığın denetim olacak. Denetimler sadece kantinlerle değil gıdaların üretildiği yerleri de kapsayacak.