Normal doğum teşvik edilecek suda doğum merkezleri oluşturulacak

Normal doğum teşvik edilecek suda doğum merkezleri oluşturulacak
Sağlık Bakanı Ahmet Demircan

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, düzenlenen basın toplantısında sağlıkta çok başlılık döneminin bitmesinden, ülkemizdeki sezaryen oranlarının yüksekliğine, hastanelerdeki mekân sorunu çözümünden, sağlıkta şiddete kadar birçok konu ile ilgili bilgi verdi. Bunlar arasında özellikle sezaryen oranları dikkat çekiciydi.

Normal doğum teşvik edilecek, suda doğum merkezleri oluşturulacak

Türkiye’nin sezaryen oranlarında dünya ortalamasının çok üzerinde  olduğunu belirten Bakan Demircan,  “Cerrahi branşlara ilgi azaldı. Bu doğru bir tespit. Bunun düzenlemesi yapılmış ama yeterlilik noktasında sıkıntı varsa gidermek lazım. Sigorta sistemi var, onu daha da geliştirebiliriz. Bu branşlar olmadan olmaz. Sorunu çözeceğiz. Cerrahi branşların önü açılmalı. Bazı şeylerin bahanesi gibi geliyor ancak Türkiye´de sezaryen oranı yüzde 53´e çıktı. Ortada büyük bir problem var. Bunu düzeltecek çalışmalar yapılıyor. Malpraktisle ilgili düzenlemeler yapılırsa ve teşvik edilirse cerrahi branşsız hastane olmaz. Cerrahi branşların önü açılırsa bunun da çözüleceğine inanıyorum.  Örneğin; Suda doğum merkezleri oluşturmaya çalışıyoruz. Hastanelerimizin ihtiyaç duydukları sayıda doğum küvetleri alarak doğumu daha kolaylaştırmayı düşünüyoruz. Doğum sakin bir ortam ister. Fazla ışık bile istemez. Kadınların kendi odalarında doğum yapmalarını sağlayacak şekilde çalışma yapıyoruz. Ayrıca ebe kadrolarını artırıyoruz. ” dedi.

Sağlıkta tedarik sistemi başlıyor

Sağlıkta tedarik sistemi üzerinde çalışma yaptıklarını kaydeden Demircan, “Bundan sonra her hastanenin ihtiyaçları belirlenecek ve tedarik tek merkezden yani e-marketten sağlanacak. Yeni açılanlarla 872 yeni hastanemiz bulunuyor. Bu kadar da alım merkezi var. Bunu çözmüş ülkeler var. Onları inceledik. Benzer bir model geliştirdik. Tedarik sisteminde stok maliyeti düşecek alımlar bir merkezden yapılacak. PTT ve diğer kargo şirketleriyle özel anlaşmalar yapılacak. Sağlık Bakanlığı ne alınacağını, standartlara uygunluğunu Sanayi Bakanlığı belirleyecek. Maliye Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da ödeme yapacak olan kurumlar. Alımlar ihale ile olacak ve e-marketten sağlanacak. İhale ile gerekli aletler alınacak. Böylece stok maliyeti düşecek. Yerli üretici de teklif verebilecek. Standartlar belirlenip, üniversite laboratuvarlarında kontrol edilecek.” şeklinde konuştu.

Şehir hastanelerinin dışında, merkezde de hastaneler olacak

Şehir hastanelerinin nüfus planlamasına göre planlandığını, belli kriterlere bakıldığını vurgulayan Demircan şunları söyledi: “Şehirler büyüdü ve şehrin içinde geleceği de öngören bir sağlık tesisi kuramıyorsunuz, çünkü yer yok.  Eski hastaneler ekonomik ömrünü doldurmuş, deprem güvenilirliğini kaybetmiş yerler açığa çıkıyor. Buna rağmen, vatandaşın merkezde kolay ulaşabileceği bir hastane üretmek zorundayız. Zorunlu şehir dışına çıkıyor şehir hastanesi ama merkezde de vatandaşın ulaşabileceği bir hastane olmalı. Bunu araştırıyoruz. Açıkta kalan yerlerin ise sahibi milli emlak. Bize tahsis edilmiş. Sağlık Bakanlığından alacaklar.”

 

Haber: Esra ÖZ

CNN Türk köşe yazarı, Bilim ve Sağlık Habercisi, Biyolog
http://fesraoz.blogspot.com.tr/
https://twitter.com/fesraoz
https://instagram.com/fesraoz/