NewYork kızamık salgınını durdurmaya çalışıyor

 

Aşı reddi toplum sağlığını tehdit ediyor!

Rockland yetkilileri, kızamık salgınıyla ilgili acil durum ilan etti. ABD’de ve dünyada medya gündemine oturan acil durum bu gece başlıyor. New York’un bir eyaleti olan Rockland’de kızamığa karşı aşılanmamış çocukların halka açık yerlerde dolaşması yasaklandı. Yetkililer kararı salı günü düzenlenen basın toplantısında açıkladı.

İlçe sağlık departmanı daha önce ebeveynlerden aşılanmamış çocukları okula göndermemelerini istemişti. Ancak bu önlemin kafi gelmemesi üzerine daha ileri bir önlem alan yetkililer ayrıca  ihtiyacı olanlara ücretsiz MMR aşıları sunuyor.

Çarşamba günü 27/03/2019 gece yarısından itibaren, Rockland County’de, 18 yaşından küçük aşılanmamış çocuklar, MMR aşısı oluncaya kadar alışveriş merkezleri, restoranlar, okullar ve ibadethaneler gibi halka açık yerleri ziyaret edemeyecekler. Acil durumun şimdilik 30 gün süreceği öngörülüyor.

New York şehri ise acil durum ilanı yerine özellikle belli bölgelerde aşısız çocukların okula gitmesini yasakladı. New York’un yanı sıra ABD’nin farklı noktalarında ve Avrupa’da da kızamık vakalarında artış yaşanıyor. Son olarak İtalya ve Fransa çocukluk çağı aşılarını zorunlu hâle getirmişti şimdi ise Almanya bu konuyu tartışıyor.